Alex Blejdea se impune la Zarnesti Challenge. Prima cursa cu obstacole

112

Alex Blejdea se impune in prima cursa cu obstacole din cariera. ZARNESTI CHALLENGE este o cursa de alergare pe un traseu amenajat in padure cu diverse obstacole. Parcurgerea acestui traseu presupune un efort fizic sustinut si necesita o minima pregatire fizica. Cursa a fost programata pe 20 iunie langa traseul de motocross Brebina.

Alex Blejdea se impune la proba Super Sprint de la Zarnesti Challenge. Pe podium au fost Marcel Balan si Stefu Lucian.

”Pentru mine este prima oara cand particip la o competitie de alergare cu obstacole. Pe cat a fost de placut atat a fost si de greu. Ma refer la partea cu obstacolele, dar pe ansamblu a fost frumos. Sunt convins ca o sa mai particip la astfel de competitie cand voi avea ocazia.”Alex Blejdea

Alex a ales proba de Super Sprint, un traseu de aproximativ 7.5 km cu 400 diferenta de nivel.

”Prima parte a fost alergare 4 km. A urmat zona cu obstacole,trecerea pe sub garduri, peste garduri, „tararea” pe coate,alergarea peste obstacole. Am avut de transportat un bustean de 7kg, un cauciuc la deal si la vale. Chiar si traversarea prin apa „inot”. Primii 3 am fost foarte apropiati, maxim un minut. Cred ca diferenta am facut-o pe ultima urcare si coborarea in alergare. La obstacole am pierdut fata de ei, dar am reusit sa pastrez prima pozitie pana la final. A fost o „gura” de oxigen acesta intrecere, (chiar daca nu era programata) si imi da curaj pe viitor dupa perioada prin care am trecut.”-Alex Blejdea

In februarie, Alex s-a impus la Winter Race de la Ocnele Mari.

”O cursa reusita! Veneam dupa o accidentare si o pauza aproape de o luna de zile. A fost o cursa frumoasa,vremea, atmosfera, au fost bune, traseu cu multe frunze dar in acelasi timp un traseu superb! Traseul a avut 14 km. cu 550 metri diferenta de nivel. Timpul meu a fost de o ora si 3 minute. Ocupantul locului 2 a fost la 6 minute in spatele meu. Am condus de la inceput pana la final.”-Alex Blejdea

Pe AIMX aflati mai multe vesti despre sporturile de iarna aici.