Alina Rotaru analizeaza concursul de sarituri din Linz inainte de startul la Europene

62

Alina Rotaru analizeaza perioada de pregatire a concursului de sarituri la lungime din martie. Pana la Campionatul European, Alina a castigat la Campionatele Nationale in Sala si a urcat pe podium la intrecerile din Austria si Germania!

Alina Rotaru analizeaza evolutia la concursul de la Linz! Reprezentanta Romaniei, de 25 de ani s-a clasat pe locul doi la International Gugl Meeting Indoor.

Alina Rotaru s-a clasat pe locul doi la competitia de  categoria European Athletics Indoor Permit Meetings! Campioana  de la CSM Bucuresti a avut o saritura de referinta  de 6,43 de metri. Castigatoare a fost reprezentanta Ungariei  Anasztasia Nguyen cu 6,51 metri. Sportiva maghiara a reusit un record personal la Linz! Rezultate aici!

Alina Rotaru a castigat saptamana trecuta la Campionatele Nationale de Sala de la Bucuresti cu un rezultat de 6,70 metri. Alina are  recordul personal in sala: 6,74 metri.

Alina Rotaru analizeaza concursul de sarituri din Linz inainte de startul la Europene”Incepe pregatirea pentru Campionatele Europene din Glasgow. Mai avem cate ceva de reglat in tehnica ( aterizarea)! Am pierdut la Nationale intre 15-20 centimetri din cauza asta. Sunt foarte obosita! Cele 4 concursuri in orase si tari diferite in mai putin de 2 saptamani m-au cam obosit. La Linz am avut avut ghinion! Am depasit primele 4 sarituri dar cu 1-2 centimetri si erau in jur de 6:50-60 m.  A 5-a saritura nici nu stiu cum am reusit-o fara prag si a fost 6.43 metri. Sunt intr-o forma buna tinand cont de oboseala acumulata!”-Alina Rotaru

Alina Rotaru a concurat in Germania unde a reusit sa bifeze baremul pentru intecerile continentale din Scotia. Alina s-a clasat pe locul trei la proba de saritura in lungime la Dortmund. Alina Rotaru a fost a patra atleta din Romania care si-a indeplinit baremul de calificare la Campionatul European de la Glasgow. Detalii aici! Pe 27 ianuarie  Alina s-a clasat pe locul trei in proba de saritura in lungime la Dortmund. Cea mai buna saritura a Alinei a masurat 6,53 metri.