Anamaria Nesteriuc şi Andrea Miklos sunt campioane balcanice

84
Anamaria Nesteriuc şi Andrea Miklos sunt campione balcanice
sursa foto FRA

Anamaria Nesteriuc şi Andrea Miklos au câștigat întrecerile la Campionatele Balcanice de atletism în sală pentru seniori, desfăşurate la Istanbul. Anamaria Nesteriuc s-a impus la 60 metri garduri în 8 secunde 18/100. Andrea Miklos a câștigat la 400 metri în 51 secunde 92/100. Claudia Bobocea a obținut două medalii.

Anamaria Nesteriuc şi Andrea Miklos au câștigat în Turcia. România a mai obținut 5 medalii de argint și 5 de bronz.

sursa foto Federaţia Română de Atletism

România a participat cu 36 de atleţi, dintre care 18 la masculin şi 18 la feminin la Campionatele Balcanice de atletism în sală pentru seniori.

Au câştigat medalii de argint: Marina Baboi la 60 metri cu timpul 7 secunde 40/100. Roxana Rotaru la 3.000 metri în 9 minute 10 secunde 26/100). Claudia Bobocea a fost pe doi la 800 metri în 2 minute 6 secunde 05/100). Gabriel Bitan a fost pe doi la săritura în lungime (7,90 metri). Ștafeta masculină de 4×400 metri a obținut argint mulțumită echipei formate din: Gabriel Cristian Voicu, Mihai Sorin Dringo, Denis Simon Toma și Vlad Dulcescu.

La medalia de argint de la 800 metri, Claudia Bobocea a adăugat bronzul la 1.500 metri. Celelalte medalii de bronz au fost obţinute de Diana Ana Maria Ion la triplusalt (13,47 metri), Florentina Iuşco la săritura în lungime (6,50 metri), Rareş Toader la aruncarea greutăţii (19,87 metri) şi Andrea Apachiţe, la aruncarea greutății (15,03 metri).

S-au apropiat de medalii, dar au terminat pe locul al patrulea:

Claudia Prisecaru la 3.000 metri, Cristian Gabriel Voicu la 800 metri, Cosmin Ilie Dumitrache la 60 metri garduri, Florina Ştefana la 800 metri, Maria Claudia Florea la 1.500 metri şi ştafeta feminină de 4×400 metri. Au alergat: Iulia Nicoleta Banaga, Elena Mirela Lavric, Adina Elena Cîrciogel si Sanda Belgyan.

Pe AIMX cititi aici despre ultramaratonul care dureaza pana cand nu mai rezisti.