Andrei Preda a fost cel mai bine clasat senior roman la Mondialele de Schi Alpinim, proba individuala. Jinga, aproape de medalie la cadeti

348

Mondialele de Schi Alpinism se desfasoara in perioada 9-16 martie in Elvetia. Elita mondiala s-a strans in aceasta saptamana in localitatea Villars, in sud vestul Elvetiei. Romania are doar trei reprezentanti la seniori: Andrei Preda, Rares Manea si Silviu Balan. Marti dimineata a avut loc proba individuala. Campionul national al Romaniei in aceasta proba, Andrei Preda a reusit cea mai buna clasare dintre tricolori: 38.

Andrei Preda a ocupat locul 38 din 75 de concurenti la Mondialele de Schi Alpinism, proba individuala.

Sportivul din Azuga a incheiat cursa in 1.46.51. El a fost urmat de Rares Manea, locul 42, 1.48.52. Silviu Balan a ocupat pozitia 45, in 1.53.38. Cursa a fost dominata de italieni, cu 4 sportivi in primii 6. Campion Mondial a devenit Robert Antonioli. Acesta a oprit cronometrul la 1.32.15

In aceeasi proba, dar la juniori, Dragos Blaj a terminat pe pozitia 20, din 29 de sportivi.

Cel mai promitator sportiv din schi alpinismul romanesc, George Jinga a fost foarte aproape de o medalie la cadeti

Jinga a terminat concursul pe locul 4, cu timpul de 57 de minute si 2 secunde. George a fost la 56 de secunde de locul 3 obtinut de italianul Rocco Baldini. Surdu Constantin a incheiat competitia pe locul 19 (1.01.43), iar George Petrut Cotinghiu pe 26 (1.06.54).

La feminin, Miruna Maria Garbacea a ocupat locul 9. Timpul sportivei: 1.18.56. Rezultatele complete le puteti vizualiza aici.

Autor: Vlad Lucian Arhire

Credit Photo:ISMF World Cup Ski Mountaineering ( proba de sprint)