Antoanela Manac e penalizata pentru un gel dar e pe locul 2 la Asia Triatlon

267

Antoanela Manac e penalizata pentru un gel dar chiar si asa urca pe podium. Lupta pentru victorie s-a dat cu sportiva din Azerbaijan, Kseniia Levkovska. Antoanela a terminat concursul dupa 1:06:36. Castigatoarea 2019 Cholpon-Ata ASTC Sprint Triathlon Asian Cup a incheiat in 01:06:23.

Antoanela Manac e penalizata pentru un gel si nu poate castiga intrecerea de sprint la triatlonul asiatic!

Antoanela Manac e penalizata pentru un gel dar e pe locul 2 la Asia Triatlon„Dupa o penalizare „stupida” de 10 secunde pe care am luat-o la alergare pentru faptul ca am lasat un Isostar shot intre adidasi si nu l-am mai luat cu mine pe traseu, am reusit sa termin pe locul 2. A fost o diferenta de 13 secunde de locul intai. Nu este prima oara cand procedez asa cu acel gel/shot si pana acum nu am fost penalizata pentru asa ceva. Cu toate acestea am reusit sa strang puncte si sa iau medalia de argint la acest eveniment. Supararea trece, punctele raman!”-Antoanela Manac

Antoanela a avut acelasi timp ca Levkovska la inot 10:48. Proba la care japoneza Minami Kubono a avut 10:36. Nipona a pierdut la bicicleta unde Antoanela a avut 33:45, in timp ce Levkoska 0:33:42. La alergare Manac a incheiat in 20:17, iar Kseniia Levkovska in 20:03

Top 3 a fost completat de Bailee Brown din Hong Kong.

„Dupa doua saptamani solicitante de examene si antrenamente am concurat la ASTC Triathlon Asian Cup, in Kyrgystan. Saptamana viitoare o sa imi faca o placere deosebita sa reprezint Romania la Campionatele Europene de Multisport ce se vor organiza anul acesta la Targu Mures!’-Antoanela Manac

La masculin s-a impus sarbul Ognjen Stojanovic in 58:28. Rezultatele le gasiti aici!

In mai Antoanela Manac a castigat la Shymkent Asian Triathlon Cup, intr-o noua competitie din programul de curse al triatlonistei care vrea sa reprezinte Romania la Jocurile Olimpice din Japonia. In urma cu un an,  Antoanela a reusit sa aduca Romaniei prima medalie la o Cupa Continentala de triatlon. Manac a terminat pe locul 3 la Yasmine Hammamet ATU Sprint Triathlon African Cup, categoria Elite. Intrecerea a fost in Tunisia, in orasul Hammamet.

AIMX va prezinta medaliatii Romaniei la Jocurile Europene de la Minsk. Cititi articolul despre performantele din Belarus AICI!