Juniorii au incheiat Campionatul European de Alergare Montana. Alexia Hecico a reusit cea mai buna clasare

218

Juniorii romani au terminat Campionatul European de Alergare Montana desfasurat in Elvetia, la Zermatt. Bianca Apetroaiei, Irina Bordeanu, Alexia Hecico, Loredana Viziteu, la feminin si Daniel Rus, la masculin au facut parte din lotul Romaniei. Cea mai buna clasare a fost obtinuta de Alexia Hecico, din Baia Mare. Sportiva a incheiat concursul pe locul 4.

Alexia Hecico a terminat concursul rezervat alergatorilor sub 20 de ani pe locul 4.

Campionatul European de Alergare MontanaTraseul juniorilor a avut 5,9 kilometri, cu o diferenta de nivel de 370 de metri. Startul s-a dat la Riffelalp, la 2206 metri altitudine, iar sosirea a fost la Riffelberg, 2579 de metri. Alexia Hecico (foto) a reusit cel mai bun rezultat pentru Romania la editia din 2019. A terminat pe locul 4, cu timpul de 35 de minute si 24 de secunde. Romanca a fost la 42 de secunde de medalia de bronz cucerita de Tek Ruken din Turcia. Angela Mattevi (Italia) a iesit vicecampioana europeana, iar medalia de aur i-a revenit alergatoarei Barbora Havlickova, 32 de minute si 20 de secunde.

Irina Alice Bordeanu   locul 14,    37.24

Loredana Viziteu        locul 15,    37.24,1

Bianca Apetroaiei       locul 29,    39.53

Romania este reprezentata de Adrian Rus in concursul juniorilor. La ora 13.15 Gabriel Bularda va lua startul la seniori. Sportivul antrenat de Ioan Moisa tinteste o medalie. Ramaneti pe aimx.ro pentru update-uri si reactii.

UPDATE, 11.55:

Daniel Rus a incheiat concursul rezervat juniorilor pe pozitia 30, din 50 de alergatori. Rus a alergat cei 5,9 kilometri in 32,48,8. Spotivul este nascut in anul 2001. Campion european de juniori a devenit Joseph Dugdale, Marea Britanie: 28.48,4.

UPDATE, 12.00:

Singurul senior care reprezinta Romania in concurs este Gabriel Bularda. Dublu campion european de juniori si vicecampion balcanic de seniori, Bularda se afla in fata celui mai important concurs al carierei. Startul seniorilor se da la 12.15, ora Romaniei. Puteti citi ce a declarat pentru aimx.ro Gabriel Bularda inainte de competitie, aici.

UPDATE, 12.20:

Maude Mathys din Elvetia este noua campioana europeana la senioare. Alergatoarea a terminat cursa de 10 kilometri, cu 1000 de metri diferenta de nivel in 1.00.18. Romania nu a avut nicio reprezentata la start.

UPDATE, 12.40:

Romania a cucerit medalia de bronz pe echipe. Cu trei clasari in TOP 15 echipa feminina a Romaniei a urcat pe locul al treilea. Italia este campioana europeana, iar Turcia a cucerit argintul.

UPDATE, 13.08:

Jakob Adkin din Marea Britanie a cucerit medalia de aur la seniori in 53 de minute si  21,5 secunde. Gabriel Bularda a incheiat concursul pe locul 26. Timpul sau a fost de 57 de minute si 54,3 secunde. Bularda a fost cel mai tanar alergator de la start.