Claudia Bobocea si Alina Rotaru aduna rezultate bune in vederea Jocurilor Olimpice

194

Claudia Bobocea si Alina Rotaru reprezinta cu succes Romania pe plan mondial. Claudia (27 de ani) a alergat la 1500 de metri la concursului IAAF World Challenge de la Nanjing. La finalul cursei din China, Bobocea a obtinut calificarea pentru Campionatele Mondiale de la Doha! La aceeasi competitie, Alina Rotaru (26 de ani) a terminat pe pozitia a treia proba de saritura in lungime. La precedentul concurs a fost pe 2!

Claudia Bobocea si Alina Rotaru au obtinut rezultate bune la IAAF World Challenge de la Nanjing!

Alina Rotaru leaga clasarile pe podium. Atleta legitimată la CSM Bucuresti a terminat pe  3 la Najing. Alina a sarit 6,52 metri. Fata de precedentul concurs Alina a sarit cu cinci centimetri mai mult. Aflati informatii despre castigatorii intrecerii din Japonia,  Seiko Golden Grand Prix Osaka aici!

Jazmin Sawyers (Marea Britanie) a avut cea mai buna saritura: 6,56 metri. Pe locul al doilea s-a clasat Naa Anang (Australia), cu o saritura de 6,52 metri.

La masculin s-a impus jamaicanul Tajay Gayle cu 8.21 metri. Chinezii Yaoguang Zhang si Gao Xinglong au completat top 3.

Sportiva antrenata de Valentin Anghel, Claudia Bobocea a terminat concursul din China pe locul 8. Claudia a alergat 4:05.10 minute, ceea ce reprezinta un nou rezultat de referinta. Gudaf Tsegay (Etiopia)  a castigat in 3:59.57. Pe doi a fost Axumawit Embaye (Etiopia) cu finish in 4:00.17. Podiumul a fost completat de Sifan Hassan (Olanda) care a alergat  4:00.53.

La 800 de metri s-a impus Nelly Jepkosgei din Kenya in 1:59.98. La masculin cel mai rapid a fost Nijel Amos din Botswana (1:44.38).

La 400 metri garduri a castigat japonezul Takatoshi Abe in 49.16. La 110 metri garduri a castigat spaniolul Daniel Ortega(13.27).

La 200 de metri s-a impus din Jamaica, Elaine Thompson in 22.40. La 100 metri masculin a castigat americanul Michael Rodgers in 10.09.

La aruncarea ciocanului a castigat chinezoaica Zheng Wang cu 75.27. La aruncarea greutatii s-a impus tot o chinezoaica Lijiao Gong cu 19.84.