Cosmin Gîrleanu, primul boxer român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

116

Cosmin Gîrleanu este primul boxer din România care a obţinut biletele pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, din acest an. Românul s-a calificat pentru JO chiar înainte ca turneul preolimpic de la Londra să fie suspendat din cauza pandemiei de coronavirus.

Cosmin Gîrleanu, calificat înainte de suspendarea turneului preolimpic

Cosmin Gîrleanu s-a calificat în sferturile de finală ale categoriei 52 kg după ce l-a învins la puncte în optimile de finală (3-0) pe azerul Rufat Huseinov. Sfertfinaliştii au obţinut tichetele pentru Tokyo.

Eric Tudor a fost învins la puncte (2-3) de grecul Dionysos Pefanis în primul tur al categoriei 69 kg, iar Sorin-Mihai Caliniuc a cedat şi el în runda de debut, la cat. 75 kg, în faţa suedezului Adam Chartoi (0-5).

România a participat cu nouă boxeri la Londra. Cristina Cosma (cat. 60 kg), Robert Jitaru (cat. 57 kg) şi Daniel Burciu (cat. +91 kg) au pierdut sâmbătă, Cristian-Răzvan Filip (cat. 91) a fost învins duminică, iar Paul-Andrei Arădoaie (81 kg) şi Maria Claudia Nechita (57 kg) au obţinut victorii duminică şi ar fi trebuit să urce din nou în ring marţi.

Grupul de lucru pentru box din cadrul Comitetului Internaţional Olimpic a decis însă să stopeze turneul preolimpic european de la Londra,din cauza pandemiei de coronavirus.

Au fost suspendate şi turneele preolimpice de la Buenos Aires (finalul lunii martie şi începutul lui aprilie) şi Paris (mai). Grupul de lucru din cadrul CIO speră să poată programa turneele de calificare pentru JO 2020 în lunile mai şi iunie.

România a ajuns la 59 de sportivi calificaţi pentru Jocurile Olimpice 2020:

Atletism (5): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului);

Baschet (4): (echipa feminină 3×3);

Box (1): Cosmin-Petre Gârleanu (cat. 52 kg);

Canotaj (18): patru rame masculin, dublu vâsle feminin – categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin;

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), (ciclism pe şosea);

Fotbal (18): echipa naţională olimpică;

Gimnastică artistică (2): Maria Holbură (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (2): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (1): Alina Vuc (cat. 50 kg);

Tenis de masă (3): echipa feminină (3 jucătoare);

Tir sportiv (1): Laura Coman (puşcă aer comprimat 10 m).

Tot pe aimx.ro poti citi si despre podiumul reusit de triatlonista Antoanela Manac, aici!

Credit foto: olympicchannel.com