Daniel Stroescu a castigat ultramaratonul Canyon Creek, Bulgaria

340

Romanul Daniel Stroescu a castigat editia 2018 a ultramaratonului Canyon Creek, Bulgaria. Trei romani au ajuns in TOP 10 la finish. Traseul are 88 de kilometri, cu o diferenta de nivel de 1000 de metri. Competitia se tine aproape de granita Romaniei cu Bulgaria, putin mai la sud de orasul RUSE.

Revenire cu succes pentru Daniel Stroescu la un concurs international de ultramaraton

Daniel Stroescu a terminat primul ultramaratonul de aproape 90 de kilometri, Canyon Creek. Romanii au fost in forma. Pe podium a mai urcat Ioan Contiu. Un al treilea alergator de la noi din tara a venit in primii 10. Ion Matei Catalin a terminat pe locul 7. Succesul lui Daniel vine dupa o pauza de 2 ani in care nu a mai terminat un ultra. ” Sunt incarcat doar la 90 la suta din ce fugeam odata”, spunea inainte de concurs ultramaratonistul. S-a aflat la conducere aproape tot timpul cursei. Daniel Stroescu a castigat in 7 ore, 31 de minute si 50 de secunde.

37 de alergatori au luat starul in cea mai lunga cursa de la Canyon Creek.

Clasament Canyon Creek, 88 km

1. Daniel Stroescu               7.31.50
  2. Leon Suvorov (Bulgaria)  7.41.11
  3. Ioan Contiu                     8.38.35

……………

7. Ion Matei Catalin              9.52.32

Mela Radutoiu a incheiat a doua concursul feminin de 51 de kilometri. Bogdan Petrutu a venit pe 5 la OPEN

Romanii au facut o figura frumoasa si in cursa de 51 de kilometri, cu o diferenta de nivel de 660 de metri. Mela Radutoiu a urcat pe locul al doilea in concursul feminin din 26 de participante. A parcurs traseul in 5 ore, 7 minute si 24 de secunde. Cel mai bun roman la masculin a fost Bogdan Petrutu. A ajuns la finish in 4 ore, 16 minute si 40 de secunde. Urmatorul roman a fost Bogdan Iacob: locul 18,5.01.33.

In cursa de 20 de kilometri am avut cate un reprezentant in TOP 10 atat la masculin, cat si la feminin. Flavius Pilca a ocupat locul 7 in 1.28.14, iar Andreea Negru tot pozitia a saptea(feminin) in 1.45.05.