Dorothea Wierer şi Johannes Boe au câştigat din nou Marele Glob de Cristal

53

Dorothea Wierer şi Johannes Boe sunt câştigătorii Cupei Mondiale de biatlon, ediţia 2019-2020. Italianca a cucerit al doilea Marele Glob de Cristal, la fel ca şi norvegianul, care l-a depăşit pe francezul Martin Fourcade, care s-a impus în ultima cursă a unei cariere de excepţie.

Dorothea Wierer şi Johannes Boe, câştigători la şapte, respectiv două puncte de locurile 2

Biatlonista italiană Dorothea Wierer a câştigat pentru al doilea an consecutiv Marele Glob de cristal. Wierer a avut emoţii până în ultima probă a sezonului din Cupa Mondială, urmărirea de la Kontiolahti (Finlanda), în lupta cu norvegianca Tiril Eckhoff.

Wierer s-a clasat pe locul 11, iar Eckhoff pe 10 la Kontiolahti. Italianca a încheiat Cupa Mondială cu un total de 793 de puncte, doar şapte mai mult decât norvegianca.

Finlandeza Kaisa Makarainen a încheiat pe locul 4 ultima cursă din carieră, câştigată de franţuzoaica Julia Simon, care a obţinut la 23 de ani prima victorie a carierei.

Julia Simon a fost însoţită pe podium de elveţianca Selina Gasparin şi italianca Lisa Vittozzi.

Clasament general final feminin

Biatlonistul francez Martin Fourcade a câştigat ultima cursă a carierei, urmărirea de la Kontiolahti (Finlanda), dar nu a reuşit să-l depăşească în clasamentul general al Cupei Mondiale pe norvegianul Johannes Boe, care a obţinut Marele Glob de cristal pentru al doilea an consecutiv.

Fourcade (31 de ani), de cinci ori campion olimpic, şi-a încheiat cariera cu al 83-lea succes.

Francezul a fost urmat pe podium de alţi doi compatrioţi, Quentin Fillon-Maillet şi Emilien Jacquelin. Johannes Boe (26 de ani) a terminat cursa pe locul 4. Românul Cornel Puchianu nu a ajuns la finish.

În clasamentul final al Cupei Mondiale, după 21 de probe, Boe a adunat 913 puncte, doar două puncte peste Fourcade. Pe locul 3 s-a clasat Quentin Fillon Maillet, cu 843 puncte.