IRONMAN,TURCIA: Alex Toma a urcat pe locul 1 dupa ce un italian a fost „prins” cu neopren

260

A trisat si a fost descalificat

Organizatorii IronMan 70.3 Turcia au anuntat descalificarea sportivului italian Emanuele Vetere. Sportivul din Peninsula s-a impus la categoria 25-29 de ani, acolo unde Alex Toma a ocupat pozitia a doua. Oficialii au transmis ca italianul a incalcat regulile competitiei si a folosit costumul de neopren desi acest lucru era interzis. Vetere a castigat in 4 ore, 18 minute si 19 secunde cu un avans de 3 minute in fata romanului. Desi a purtat costum de neopren Vetere a avut un avans de doar 3 secunde in fata lui Toma la iesirea din apa.

” Habar nu am avut ca italianul a purtat neopren. Eu am fost concentrat la cursa mea „, a spus pentru aimx.ro Alexandru Toma.

Alex obtinuse oricum calificarea la Campionatul Mondial de Half Ironman din Africa de Sud. Acum va merge insa din postura de castigator al categoriei de varsta 25-29 de ani. Romanul este la a doua participare consecutiva si se gandeste sa incerce o calificare si la Mondialul de Full IronMan.

Credit Photo: Facebook Gloria Ironman 70.3