Kenya e in top la Maratonul de la Cluj! Aflati ce au facut romanii

216

Kenya e in top dupa victoriile obtinute de Tanui si de Cheruiyot la WIZZ AIR CLUJ-NAPOCA MARATHON 2019! Evans Kipngetich Tanui s-a impus cu timpul de 2:24:19.68. La peste zece minute distanta a sosit  romanul Nicolae Balan. Pe locul trei s-a clasat Andrei Bogaci, din Republica Moldova. Locul 4 i-a revenit lui Claudiu Gorgan cu finish in 2h 41. Pe 5 a fost Lupulescu.

Kenya e in top si la feminin la WIZZ AIR CLUJ-NAPOCA MARATHON!

Emily Jemutai Cheruiyot a castigat cu timpul de 2:49:13.70. Podiumul a fost completat de  romancele Nicoleta Ciortan (2:50:44.58) si de Adela Paulina Baltoi (3:04:38.89).

Diana Panta a castigata 10k! Laura Diana Popescu a urmat-o pe Diana Panta la +01:03.30. Podiumul a fost completat de Maria Gabriela Herman.

La 10k masculin s-a impus Alexandru Corneschi cu un avantaj de +01:38.1 fata de Sandor Gal. Podiumul a fost completat de Viorel Timis. Timpii sunt aici!

Kenya e in top si la Semimaraton. A castigat Rotich la masculin si Jane Ngima la feminin.

Jane Ngima Mbogo s-a impus cu un avantaj de +05:45.65 fata de reprezentanta Ungariei, Csilla Pap. Pe locul trei a incheiat reprezentanta Romaniei, Ibolya Torok.

La masculin s-a impus Mark Kipchumba Rotich cu un avantaj de +00:44.18 in fata conationalului Benard Muinde. Pe trei a fost tot un reprezentant din Kenya, Paul Maina . Timpii sunt aici!

La WIZZ AIR CLUJ-NAPOCA MARATHON 2019 a fost si proba de stafeta.

S-au remarcat Andre Gaz, Adriana Musca, Andrei Crainic si  Cristian Amza. La +07:19.4 au ajuns Viorel Iosif Doarvoas si Gilda Stefanescu, Lucian Laba si Radu Pleian. Pe trei au incheiat Mirela Albu, Maria Herman Manuel Plaias si Paul Dobai.

A fost cea de a 9-a editie a competitiei cu peste 700 de persoane, din 37 de tari, care au luat startul la Cluj.

Anul trecut Maratonul de la Cluj a fost castigat de  Kiplagat Tuei Hosea.

Africanul a avut peste trei minute avantaj in fata lui Lupulescu, in timp ce al treilea clasat, ucraineanul Serhii Popov a incheiat dupa 2:35:42.

Maratonul de la Cluj a fost terminat pe locul secund de Lupulescu cu timpul 2:34:40. Detalii aici!