Luiza Popa contribuie la triumful echipei Farul Constanta la gimnastica

164

Luiza Popa are in palmares titlul national pentru CS Farul Constanța. Luiza a concurat impreuna cu Ioana Stănciulescu, Silviana Sfiringu, Maria Holbură si Maria Ceplinschi.   Anul acesta titlul pe echipe a fost castigat de CS Farul Constanta prin  Maria Larisa Holbura, Silviana Maria Sfiringu, Ioana Andreea Stanciulescu si Maria Ceplinschi.  Pe locul secund s-a clasat CNS Cetate Deva. Au concurat Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc si Ioana Crişan. Podiumul a fost completat de CSŞ Focşani. Au concurat Ana Maria Puiu, Iulia Trestianu, Ana Maria Bărbosu, Iohana Pasere si Loredana Constantin.

Luiza Popa a avut fractura in acest an, s-a refacut, a concurat la Cupa Petrom si la Nationale. AIMX a contactat-o pe gimnasta.

Luiza Popa contribuie la triumful echipei Farul Constanta la gimnastica”Am avut fractura la mana stanga. Am trecut destul de greu prin acel moment dar a trebuit sa merg mai departe deoarece aveam concurs. M-am gandit inainte de fiecare miscare. Am avut cu 2 luni in urma o competiție Cupa Petrom. Am obtinut locul 4 la sarituri si 5 la sol.”-Luiza Popa

Luiza Popa a revenit in competitie cu dorinta mare sa evolueze.

”Am avut o pauza lunga de 2 ani si m-am reapucat de 9 luni. Am fost a 11 la individual si am avut doua finale, sol si sarituri. Am 6 antrenamente pe saptamana cu 1 antrenament mai lung de la 3 la 8.”-Luiza Popa

Larisa Iordache o inspira pe Luiza!

Larisa Iordache este multipla medaliata olimpica, mondiala si europeana.

Dupa accidentarea de la Montreal, la tendon, „ a luptat” sa revina. A trecut prin operatii si a urmat programul de recuperare. Pentru Tokyo, Larisa si-ar dori sa ajunga in finalele pe aparate si sa atinga din nou podiumul olimpic. La Jocurile Olimpice de la Londra, Larisa a cucerit medalia de bronz cu echipa.

Luiza Popa contribuie la triumful echipei Farul Constanta la gimnastica„M-am apucat de gimnastica pentru ca eram super energica! Modelul meu este Larisa Iordache actuala mea prietena!”-Luiza Popa

La Campionatul National Luiza este tripla campioana. Iubeste solul si se pregateste pentru Europenele de junioare din 2020 si de Mondiale!