Medalii de bronz la Mars. Rezultatele Romaniei la Balcaniada din Grecia

305

Medalii de bronz la Mars cucerite de Maria Diana Lătărețu si  Mihaela Pușcașu! Intrecerile au fost la Alexandroupolis. A fost cea de-a 18-a ediție a Balcaniadei. România a fost reprezentată de 12 atleti la: seniori, juniori, cadeti, la masculin si feminin.

Medalii de bronz la Mars pentru Mihaela Puscasu. Si la Jocurile Francofoniei sportiva de la CSU Resita a fost pe 3.

Mihaela Pușcașu a ajuns pe podium la Alexandroupolis cu timpul  1h41:39.

In urma cu do ani Mihaela Pușcașu s-a remarcat la cea de-a 8-a ediție a Jocurilor Franconfonie.  La Abidjan, In Coasta de Fildes, Mihaela Pușcașu a cucerit medalia de bronz la 20 kilometri Mars, cu timpul de 1h:53:45.

Mihaela a fost intrecuta de Marine Quennehen, care a castigat medalia de aur si de o alta atleta din Franta Amandine Marcou.

Mihaela Puscasu este legitimata la CSU Resita, după ce a concurat si pentru CSM Onesti.

La Alexandroupolis Maria Diana Lătărețu (CSM Craiova) a fost pe locul 3.  Diana Lătărețu a urcat pe podium si in toamna anului trecut. A fost pe 2 la Campionatul Național de Cros, la Botosani.

Carlos Mihai Neag (CS Muscel) a fost aproape de o medalie, dar a incheiat pe locul 4 (45:48) – 10 km/juniori. Ionuț Pleșu legitimat la CSU Reșița si CSM Reșița)  a terminat pe  locul 6 (1h34:38), in timp ce  Nătănel Rotaru (CSM Suceava) a abandonat la 20 km/seniori. Nici Mihaela Acatrinei legitimata la CS Unirea Alba si CSU Resita nu a terminat cursa de 20 km/senioare.  Ion Adrian Dumitru legitimat la CS Muscel si LPS Muscel a incheiat pe locul 6 in  46:18. Beatrice Hrișcă (LPS Botoșani) a fost pe locul 10 cu  finish in 54:09. Maricela Toader de la CSS Galati a incheiat pe  locul 9 (53:57) la 10 km/junioare. Gabriel Viorel Milosi (CS Muscel) a fost pe locul 5 (48:03). Gabriel Voda (CSM Suceava) a incheiat pe locul 8 (53:07) la 10 km/cadeti. Vasilica Clicinski (LPS Botoșani) a fost pe locul 9 (27:59) la 5 km/cadete. Gabriel Avram a fost conducatorul delegatiei Romaniei in Grecia. Antrenori: Gheorghe Ardeleanu, Lucrețiu Teodorescu și Mihaela Ungureanu.