Nicolae Soare campionul de la Targu Mures. Rezultate la 10k, 21k si reactii

220

Nicolae Soare campionul de la Targu Mures a repetat succesul de anul trecut.  Mures Half Marathon este  un eveniment la care Nicolae raspunde prezent si o face victorios. Daca anul trecut semimaratonul a fost castigat, conform asteptarilor, de Nicolae Soare, de la CS Stiința Bacau, anul acesta sportivul antrenat de Cristina Alexe a castigat intrecerea de 10 kilometri.

Nicolae Soare campionul de la Targu Mures i-a intrecut pe Daniel Scrob si pe Artur Miklos.

Component al lotului national si participant in proba de maraton la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, Soare se afla intr-un moment de pregatire pentru intrecerea de pe 19 mai la Cupa Europei de 10000m din Londra. Ambitios Nicolae vrea sa faca baremul pentru Campionatul European de anul acesta. Baremul a fost 28.55.

„La Targu Mures a fost o cursa frumoasa, o cursa in care eu sunt ambasador de doi ani de zile, cu un traseu frumos. Cei mai multi au alergat semimaraton. Eu am ales crosul de 10k. Ciprian Suhanea a terminat pe 3 la 21k. A fost urmat de George Cosmin Popa. Colegii mei. Pentru mine e a patra cursa in patru saptamani. Am avut in Germania locul 4, apoi in Bucuresti primul loc dintre romani, locul 5 la international.  Am semimaraton locul 1 la Craiova si din nou o victorie acum la Targu Mures la 10 k.”

Nicolae Soare campionul de la Targu Mures nu a fost interesat de timp.

Soare a castigat dupa 36:29. Scrob a incheiat in 37:35, iar Miklos in 38:09.

La feminin s-a impus Ibolya Torok 45:05. Top 3 a fost completat la 10k de Gilda Stefanescu 45:55, iar Nicoleta Sasu a incheiat cu 46:07.

Anul trecut la semimaraton Nicolae Soare a fost urmat pe podium de Maxim Raileanu, din Chisinau si de coechipierul sau, de la de Stiinta Bacau, Claudiu Bisca.

La 21k anul acesta s-a impus Nicolae Balan (01:14:34) in fata lui Marius Marian (01:15:25) iar pe trei a incheiat Ciprian Suhanea cu 01:16:13.

La feminin a castigat Laura Diana Popescu 01:32:41, in fata Iuliei Gainariu 01:33:30 si a Mirelei Albu 01:35:54.

Rezultatele intrecerilor de la Targu Mures sunt aici!