Nou record mondial la 50 km mars. Romania se apropie de top 30.

56

Nou record mondial la 50 km mars stabilit in 4ore 4 minute si 36 de secunde. Andreea Arsine a terminat pe 38 cu 1:33:59( cel mai bun rezultat din sezon) la 20km mars. Marius Cocioran nu a terminat intrecerea de 50km.

Atleta chineza Liang Rui a stabilit un nou record mondial!

Andreea Arsine  a facut record la cea de-a 23-a editie a Campionatului National Universitar de atletism si a obtinut Titlul de Maestru al Sportului in acest an inainte de Mondiale!

„Sper ca rezultatele sa fie din ce in ce mai bune. Ma bucur de o echipa minunata in jurul meu. Ei cred in mine si ma sustin, iar asta inseamna foarte mult cand faci performanta.” – Andreea Arsine inainte de Mondiale.

Nou record mondial la 50 km mars proba din cadrul Campionatelor Mondiale pe echipe de la Taicang (China).

China a castigat titlul mondial la echipe in fata Ecuadorului si a Ucrainei.  Liang, atleta de 23 de ani a devansat-o pe compatrioata sa Yin Hang, vicecampioana mondiala en titre la individual si pe australianca Claire Tallent.

La masculin Japonia a cucerit medalia de aur prin Hirooki Arai, Hayato Katsuki si Satoshi Maruo. Arai a fost cronometrat in 3 ore 44 de minute si 24 de secunde. Arai a controlat cursa, dar in  ultimii doi km. a fost pus sub presiune de Katsuki, pe care l-a devansat cu 6 sec.

Japonia a fost urmata in clasamentul echipelor de Ucraina, iar bronzul a revenit Poloniei.

In proba de 10 km. China a cucerit titlul mondial la masculin multumita succesului repurtat de Zhang Yao, in 40:07. Conationalul Wang Zhaozhao a terminat pe doi in 40:12 cel mai bun rezultat personal in acest sezon.

Japonia si-a adjudecat medalia de argint, iar Australia a intrat in posesia bronzului.

La feminin cursa pe distanta de 20 km a fost dominata de  China in fata echipei din  Italia, iar  Spania s-a multumit cu bronzul. Cursa a fost castigata de mexicanca Guadalupe Gonzalez  dupa o ora 26 de minute si 38 de secunde. Chinezoaicele Qieyang Shijie si Yang Jiayu au completat podiumul si au adus succesul tarii gazda in clasamentul pe echipe.