Olenici este cea mai buna junioara. A castigat titlul national la cros

88

Olenici este campioana nationala la Cros. Angela Veronica Olenici alearga pentru CSM Onești si a castigat in 13:30.72 pe distanta de 4000 metri. Mădălina Elena Sîrbu de la CSM Rarăul Cl. Moldovenesc a fost pe doi. Georgiana Cosmina Spiridon (LPS Iași, CS Poli Iași) a fost a treia.

Olenici este junioara din 2015. Atunci a obtinut prima medalie nationala la proba de 2000m obstacole.

”Incet, incet am reusit in fiecare an sa fiu mereu pe podium la fiecare Campionat National. Am obtinut in perioada junioratului 8 titluri de campioana nationala in probele de 800-1500 si cross. Si in rest am obtinut medaliile de argint si bronz.”-Angelica Olenici

Olenici este o alergatoare competitiva si pe plan international! Are un titlu de campiona balcanica la juniori 2. Are in palmares medalia de argint si bronz la Campionatul Balcanic de juniori 1.

Olenici este cea mai buna junioara. A castigat titlul national la cros”Am alergat si curse la senioare chiar in aceasta vara la Campionatul National de Seniori si am obtinut locul 4 in proba de 1500 si 5 la 800m. Acest cros nu pot sa zic ca a fost greu dar nici usor. A fost o cursa chiar buna. M-am simtit bine din toate punctele de vedere ceea ce m-a ajutat foarte mult sa castig.”-Angelica Olenici

Olenici este concentrata pe Campionatul Balcanic unde vor participa primele 4 clasate la crosul national de la Baile Felix. Campioana nationala se antreneaza cu Iustin Tatarau.

”Avem deja un an de cand lucram impreuna. Pot zice ca am reusit rezultate foarte bune. Mai colaborez si cu primul meu antrenor Radu Munteanu care e mereu alaturi mine. Urmatoarea competitie va fi Campionatul Balcanic unde unde sper sa alerg si mai bine. Ma voi antrena acasa impreuna cu colegii care ma ajuta uneori la antrenamente. Ultima intrecere dim acest an sper sa fie Campionatul European de cross din luna decembrie .”-Angelica Olenici

Pe AIMX avem bilantul delegatiei Romaniei la ANOC World Beach Games. Detalii AICI!