Premiera pentru Romania la sambo. Evoluția la Mondiale cu titlu suprem si medalii

0
700

Premiera pentru Romania la sambo a incheiat Mondialele cu 4 medalii. Una de aur, una de argint si doua de bronz. Rusia a dominat intrecerile de la Novi Sad. In Serbia, rusii au obtinut 17 medalii de aur, 4 de argint si 4 de bronz. Romania a fost pe 5 dupa Rusia, Belarus, Ucraina si Uzbekistan.

Premiera pentru Romania la sambo, Volha ”Olya” Maleika este prima campioana mondiala de seniori a Romaniei la competitia suprema.

Maleika a castigat titlul mondial la categoria 68 kilograme. Nascuta la Minsk (Belarus) pe 30 iunie 1991, Olya a obtinut cetatenia romana in septembrie, iar doua luni mai tarziu a adus primul titlu mondial de seniori pentru Romania si pentru Dinamo!

Daniela Poroineanu a castigat medalia de argint la 56 de kilograme.

Lavinia Florentina Ionescu a fost medaliata cu bronz la categoria 80 kilograme.

Daniel Natea a fost medaliat cu bronz la categoria plus 100 kilograme.

Natea Dani Zen și  Alex Jenariu medaliat la tineret

Anul trecut Daniel a cucerit medalia de argint la Campionatele Mondiale de sambo de la Cheongju (Coreea de Sud).

Natea a fost învins de mongolul Purevdorj Damdinsuren. Natea, consacrat ca judoka, l-a învins în optimi pe ucraineanul Stanislav Bondarenko, în sferturi a câştigat în faţa georgianului Beka Berdzenişvili, iar în semifinale s-a impus în faţa moldoveanului Denis Tachii.

Alţi patru români au ocupat locul 5 după ce au pierdut meciurile pentru medaliile de bronz.

Mihaela-Daniela Chiss a fost învinsă în meciul pentru bronz la categoria 48 kgilograme de Cristian Casas (Spania). Codrina Mihaela Ionescu a pierdut partida pentru bronz cu Ana-Maria Manuşeva (Bulgaria), în limitele categoriei 60 kg. Laszlo Szoke a fost întrecut în partida pentru poziţiile 3-5 la categoria 68 kilograme de azerul Emil Hasanov. Cristian Bodîrlău a cedat în faţa belarusului Aleksei Stepankov la categoria 90 kg.

În clasamentul general pe medalii, Rusia a ocupat primul loc, cu 20 de aur, 1 de argint şi 4 de bronz, urmată de Mongolia şi Ucraina. România a progresat față de 2019 de pe 13 pe 5.

Pe AIMX aflati aici si despre medalia obtinuta de România la Europeanul de Judo!