Raul Creciunescu e medaliat la schi clasic, liber. Evolutia sa in strainatate

71

Raul Creciunescu a castigat la Campionatul National Scolar. Sportivul de la CSS Vatra Dornei a participat la 2 probe: 5km Ski Clasic si 7,5km ski liber. Raul a fost pe locul 3 la 5 kilometri si campion la 7,5 kilometri ski liber!

Raul Creciunescu si-a fixat urmatorul obiectiv la Campionatul National pentru Juniori care se va desfasura in perioada 17-21 martie.

”Diferenta a facut-o timpul, modul si seriozitatea cu carea am tratat antrenamentele. Le multumesc desigur antrenorii Clubului Sportiv Scolar Vatra Dornei! Andrei Potînga, Magdalena Potînga si Adrian Potînga. Au investit in mine timp si incredere. Acum sezonul e pe sfarsite. Urmatorul concurs va fi si ultimul in acest sezon.”-Raul Creciunescu

Pe plan international in acest an Raul a avut in plan Cupa Balcanica din Serbia. Raul nu a mai concurat in mansa a doua in concursul in care cel mai bun rezultat al unui roman la 10 kilometri a fost al lui Valentin Dirtu-Lunic. Colegul lui Raul a fost pe locul 5.

Pe locul 5 a terminat si Raul dar la intrecerile de 10 kilometri din Turcia. Pe 22 februarie in concursul castigat de Petriuca Hogiu si o zi mai tarziu tot la Bolu/Gerede in care tot Hogiu s-a impus.

Au urmat intrecerile din Macedonia de Nord. Petrica Hogiu si Raul Creciunescu au fost din nou cei mai buni romani clasati in acel concurs de 10 kilometri in cadrul Cupei Balcanice. Hogiu a castigat, Raul a fost pe 11. A doua zi la Mavrovo Petrica Hogiu a castigat, iar Liviu Darius Hanganut a fost pe 9. Raul Creciunescu a fost pe 10.

A urmat etapa de Cupa Balcanica din Bosnia. Petrica Hogiu a castigat! Liviu Darius Hanganut a fost pe 9 iar Raul Creciunescu a fost pe 10. A doua zi la Dvorista, pe 1 martie, Hogiu a fost pe 2. Slovenul Licef Miha a castigat. Raul Ionut Creciunescu a fost pe 6.

Pe AIMX puteti citi aici si despre primul rezultat din 2020 al ciclistului Vlad Dascalu!