Remarcați la Campionatele Naționale de Judo pentru veterani.

0
914

Remarcați de la CS Unirea Focșani sunt la categoria 81 kilograme Adrian Moldoveanu campion național și Anton Nicu medaliat cu bronz. De la Tora Oradea, Aurel Gavriș (M3, +100 kg) și Valentin Radu (M1, -100 kg) au fost medaliați cu aur. Cristian Derecichei (M3, -73 kg) și Tudor Moțiu (M3, -66 kg) sunt medaliați cu argint. Jo Aron (81 kg) a fost medaliat cu bronz.

Remarcați la Brașov sportivii de la Oradea, l-au avut în mare formă pe multiplu medaliat european la categoria master, Aurel Gavriș.

Gavriș a câștigat prin ippon toate cele 4 confruntări din limitele categoriei super-grea.

La echipe clubul orădean s-a clasat pe primul loc, învingând în finală echipa gazdă, din Brașov. S-au luptat și au câștigat pentru Oradea, Aurel Gavriș și Valentin Radu.

Sătmăreanul Pelcz Attila continuă tradiția celor 13 ediții la care a fost mereu prezent. Din cauza pandemiei, la Poiana Braşov au ajuns doar 65 de participanţi din toată ţara. La individual, Attila Pelcz a intrat în concurs la M5, 90 de kilograme, unde a cucerit medalia de argint.

Tilul de campion naţional a fost cucerit de Pelcz Attila în proba echipelor. Echipa mixtă din care a făcut parte sătmăreanul Attila Pelcz a câştigat toate confruntările.

Mariana Dumitraşcu a avut o evoluţie excelentă. A obținut titlul de campioană naţională la categoria 70 kilograme F4. Mariana este născută pe 04 mai 1977. A început să practice judo în 1989 la Clubul sportiv Voinţa Galaţi sub îndrumarea profesorului Gheorghe Cercaev Gheorghe, după care a trecut la C. S. S. 2 Galaţi la profesorul Florin Bălănescu şi profesorul Ioan Ene Mircea. Din 1997 este şi arbitru de Judo.

Ilie Torcică de la Clubul Sportiv Târgoviște a devenit campion național la categoria 81 de kilograme – M6. În disputa pentru aur l-a învins pe arădeanul Karoly Szabo, cu 10-0.

Pentru Ilie Torcică este primul aur cucerit la Campionatul Național pentru veterani. În urmă cu an, antrenorul secției de judo de la CS Târgoviște a cucerit argint la competiția dedicată veteranilor.

Tot de la Târgoviște, Daniel Condurache a devenit vicecampion național, la categoria 66 de kilograme – M1.

Pe AIMX aflați aici care sunt cele cinci candidate la câştigarea trofeului rezervat atletei anului