Robert Hajnal a abandonat la Cappadocia Ultra Trail, Turcia

0
1132

Robert Hajnal s-a retras de la Cappadocia Ultra Trail. Ultramaratonistul roman a renuntat sa mai alerge la punctul de control 8: Suunto Taskinpasa. Robert avea parcursi 88 de kilometri. Alergatorul nascut in Petrila isi stabilise ca obiectiv castigarea competitiei.

Robert Hajnal a alergat la Cappadocia dupa ce duminica trecuta a participat la Maratonul International Bucuresti

Robert Hajnal CappadociaRobert a inceput temperat cursa de 119 kilometri. La kilometrul 53 insa alergatorul a urcat pana pe a treia treapta a podiumului. Aproape de lider. A inceput sa coboare apoi in clasament pozitie, dupa pozitie. S-a retras la kilometrul 88 moment in care se afla pe locul 18 in clasament.

„Nu stiu daca picioarele sunt obosite sau neantrenate, dar dupa kilometrul 80 am abandonat lupta” a scris imediat dupa ce s-a oprit Robert Hajnal. Duminica trecuta Robert a alergat primul sau maraton pe plat. El a incheiat cursa in 2 ore, 40 de minute si 34 de secunde.

Cel mai bine clasat roman in cadrul ultramaratonului de 119 kilometri este acum Eduard Petrov. La ora 18 ocupa locul 69 ,17 la categoria 40+. Eduard se apropia de kilometrul 80. Este urmat de Flavius Pilca 73 si Mihai Nenciu 108.

Adrian Irimiea cel mai bun roman in cursa de 63 de kilometri

Ultramaratonistul din Iasi a oprit cronometrul dupa 5.49.02. A ocupat locul 4 in clasamentul general. Gabriel Cojan a fost al doilea cel mai bine clasat roman: 6.23.13, pentru locul 13. Marian Vasile (39), Dinu Turcanu (79) si Valentin Balanescu (84) au fost ceilalti 3 romani in primii 100. Rodica Miron a fost obtinut un excelent loc 6 la categorie, 19 la feminin, cu timpul de 8.59.33.

Hriscu Dan Alexandru (locul 4) si Bogdan Ofiteru (40) au fost cei mai rapizi baieti din Romania la cursa de 38 de kilometri. Lavinia Simona Sulea a facut si ea o cursa excelenta. A ocupat locul 51 in clasamentul general, 3 la feminin, cu timpul de 4 ore si 19 minute.