Romania are 4 medalii la Campionatul Mondial de Atletism Masters

402

Romania a obtinut 4 medalii la Campionatul Mondial de Atletism Masters Indoor. In primele doua zile de concurs atletii romani au cucerit doua medlaii de aur, una de argint si una de bronz. Concursul se desfasoara la Torun, in Polonia, in perioada 24-30 martie.

Adrian Neagu a „spart gheata” pentru Romania la Campionatul Mondial de Masters: a cucerit medalia de aur la saritura in lungime la +65 de ani

Romania a obtinut prima medalie inca din prima zi de concurs. Adrian Neagu a cucerit aurul la saritura in lungime. Atletul a sarit 5 metri si 34 de centimetri din a patra incercare. Cu acest rezultat a urcat pe prima treapta a podiumului. Neagu a castigat detasat competitia. A fost urmat de un sportiv din Germania 5.12 si unul din Polonia: 4.91. Recordul mondial la +65 este 5.48.

Ziua a doua a mai adus 3 medalii delegatiei Romaniei. Dar si un nou record mondial. Mihaela Loghin este sportiva care de luni are cea mai buna performanta din lume la aruncarea greutatii, +65 de ani. Mihaela Loghin a aruncat 12 metri si 18 centimetri. Atleta este nascuta in anul 1952 la Roman. Cea mai importanta performanta a carierei este medalia de argint cucerita la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, 1984.

Romania a luat si argintul prin echipa de cros +80 de ani. Iosif Szabo a alergat 6 kilometri in 38.19 si a ocupat locul 4 in clasamentul individual. Iosif Hecico a venit pe 9 in 43.37, Petru Bologa pe 10 in 59.39, iar Ilie Ivanovici pe 11 in 1.10.16.

Echipa de cros a Romaniei, +65 de ani a cucerit medalia de bronz

S-a alergat pe distanta de 8 kilometri. Iar Romania a cucerit bronzul. Vasile Harjoc a fost cel mai bine clasat roman: locul 6, 34.47. Martin Benchea a ajuns la finish pe 18 in 41.47, iar Valeriu Rosetnic pe 26 in 49.30.Catalin Doru Braila a ocupat pozitia 27 in 58.07.

Mondialul de Atletism Indoor-Master a atras 4300 de concurenti din 82 de tari.

Autor: Vlad Lucian Arhire

Credit Photo:World Masters Athletics Championships Indoor TORUŃ 2019