România, prima la Balcaniada de atletism în sală. 12 medalii pentru „tricolori”

89

România s-a clasat prima în ierarhia pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism în sală pentru seniori, de la Istanbul. Atleţii „tricolori” au câştigat 12 medalii, dintre care cinci de aur, două de argint şi cinci de bronz. Dintre cele 12 medalii, zece au fost cucerite în probele feminine.

România, peste Ucraina şi Turcia în clasamentul pe medalii

România a fost urmată în clasamentul pe medalii de Ucraina, care a obţinut cinci medalii de aur, una de argint şi una de bronz, şi Turcia, care a avut un palmares de 3-7-6.

La feminin, România s-a impus detaşat, cu 5-1-4, urmată de Ucraina, 2-0-1, şi Turcia, 1-4-1.

În probele masculine, primul loc a fost al Ucrainei, 3-1-0, urmată de Turcia, 2-3-5, şi Serbia, 1-1-2, în timp ce România s-a clasat doar pe 11, cu numai două medalii: una de argint şi una de bronz.

Medaliile de aur ale României au fost cucerite de Andrea Miklos la 400 m (52.64), Cristina Bălan la 800 m (2:07.17), Roxana Bîrcă la 1.500 m (4:20.33), Florentina Iuşco la lungime (6,53 m) şi Andreea Panţuroiu la triplusalt (13,75 m).

Medalii de argint au câştigat Bianca Răzor la 800 m (2:07.18) şi Cristian Pîslaru la 400 m (47.49).

Cele cinci medalii de bronz au fost obţinute de Camelia Gal la 400 m (53.27), Claudia Prisecaru la 3.000 m (9:20.92), Anamaria Nesteriuc la 60 mg (8.21) şi de ştafetele de 4×400 m, feminină (Cristina Daniela Bălan, Florina Ştefana, Roxana Bîrcă li Camelia Gal – 3:48.09) şi masculină (Vlad Dulcescu, Constantin Andonii, Mihai Pîslaru, Robert Parge – 3:13.86).

Pe locul al patrulea s-au clasat Florina Ştefana la 1.500 m (4:27.82) şi Rareş Toader la greutate (19,63 m).

Cosmin Dumitrache a ocupat locul 5 la 60 metri garduri (8.09), Ionuţ Anton a fost al şaselea la 60 mg (8.21), iar pe locul al şaptelea au terminat Diana Ion la triplusalt (12,86 m), Robert Breahnă la 60 m (6.86) şi Răzvan Grecu la triplusalt (15,62 m).

Pe 8 au încheiat Robert Parge la 400 m (48.12), Adrian Garcea la 1.500 m (3:56.46) şi Mihai Donisan la înălţime (2,10 m), iar pe 9 în probele lor s-au clasat Gabriel Bitan la lungime (7,44 m) şi Alexandru Tache la triplusalt (15,53 m).

Marius Ţone a fost al zecelea la 60 m (6.87), iar Cristina Iacoban s-a clasat pe 14 la 60 m (7.80).

România a participat cu 26 de atleţi, 14 la masculin şi 12 la feminin, la a 25-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism indoor.

În weekend-ul trecut, România a participat cu 23 de atleţi la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori în sală, tot la Istanbul. Românii au câştigat nouă medalii, dintre care trei de aur, două de argint şi patru de bronz.

Pe AIMX cititi aici si despre medaliile cucerite pentru Romania la Campionatele Europene de Lupte!

Credit foto: Facebook Federatia Romana de Atletism