Romania si Portugalia joaca pentru aur la Europenele de tenis de masa pe echipe

79

Romania si Portugalia se intalnesc duminica de la ora 14.00 in finala europeana la tenis de masa. Campionatul pe Echipe este organizat la Nantes. In Franta, Romania este reprezentata de Elisabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Szocs. Antrenorul Viorel Filimon le-a selectionat si pe Adina Diaconu si pe Irina Ciobanu. In 2017 Romania a fost repartizata in grupa cu Olanda, Cehia si Luxemburg. Le-a invins pe toate si a terminat grupa pe locul 1. Tricolorele au eliminat apoi Portugalia si Rusia. A fost 3 la 0 contra lusitanelor. In 2014 in faza grupelor, Romania a trecut de Spania cu 3-0, apoi a pierdut cu 0-3 in faţa Poloniei. A urmat victoria contra Portugaliei cu 3-1. Parcursul s-a oprit in sferturile de finala in fata Suediei, care s-a impus cu  3-2.

Romania si Portugalia si-au asigurat prezenta in finala dupa victoriile cu Polonia, respectiv Ucraina. Romania este campioana europeana en-titre.

Romania si Portugalia joaca pentru aur la Europenele de tenis de masa pe echipeElisabeta Samara a trecut de Natalia Partyka  cu 3-1. Scor pe seturi: 11-4, 8-11, 11-9, 11-3.

Daniela Dodean Monteiro a pierdut cu Li Qian cu 3-0. Scor pe seturi  3-11, 7-11, 11-13 Daniela vs Li Qian.

Bernadette Szocs a invins-o pe Natalia Bajor cu 3-1. Scorul pe seturi a fost: 11-9, 8-11, 11-4, 13-11.

Elisabeta Samara a castigat si al doilea meci al ei in semifinala cu Polonia. A trecut de Li Qian cu 3-0. Scor pe seturi: 11-8, 11-7, 11-7.

In sferturi tricolorele au invins Franta cu 3 la 0. Eliza Samara, Bernadette Szocs si Daniela Dodean Monteiro au continuat seria succeselor.

Eliza Samara a castigat in fata reprezentantei Frantei,  Laura Gasnier cu 3-0. Scorul pe seturi a fost: 12-10, 11-9, 11-9!

Bernadette Szocs a continuat evolutia buna si a invins-o pe Marie Migot cu 3-1. Scorul pe seturi a fost: 11-6, 11-7, 7-11, 11-9.

Daniela Dodean Monteiro a castigat in minimum de seturi cu Audrey Zarif 3-0. Scpe seturi: 11-9, 11-4, 11-7.

Tot 3 la 0 a fost si in fata Spaniei!

Bernadette Szocs a invins-o pe Galia Dvorak cu 3-0. Scor pe seturi: 11-9, 11-6, 11-6.

Elizabeta Samara a trecut de  Maria Xiao cu 3-2. Scor pe seturi: 11-6, 11-9, 9-11, 9-11, 11-8.

Daniela Dodean Monteiro a invins-o pe Xuan Zhang cu 3-1. Scor pe seturi 11-7, 11-8, 9-11, 11-5.

In 2017 echipa feminina de tenis de masa a Romaniei a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene din Luxemburg. In finala victoria a venit contra echipei Germaniei, scor 3-2.

Daniela Dodean Monteiro a obtinut atunci prima victorie in fata jucatoarei Ying Han, cu scorul de 3-1. Rezultat pe seturi: 11-4, 11-8, 4-11, 12-10. Dodean a avut o revenire spectaculoasa in setul 4, de la 8-10 la 12-10.

Sursa foto: Federatia Romana de Tenis de Masa