Se alearga la Transgrancanaria. Mihai Serban a incheiat ultramaratonul de 269 de kilometri

543

Se alearga la Transgrancanaria de 3 zile. Doi romani, Mihai Serban si Claudiu Beletoiu, au luat startul in cea mai dificila din cele 6 curse propuse de organizatori: Trans 360. Ultramaratonul are 269 de kilometri cu 12 mii de metri diferenta de nivel. Mihai Serban a terminat cursa care te stoarce de toate puterile dupa 79 de ore, 40 de minute si 48 de secunde. S-a clasat pe locul 31.

Mihai Serban, efort urias la capatul a aproape 80 de ore de alergare. Locul 31 pentru ultramaratonistul roman. Se alearga la Transgrancanaria in continuare.

alearga la Transgrancanaria71 de concurenti au luat startul in cumplita Trans 360. Sambata la ora 19, ora Romaniei, 31 dintre ei au ajuns la finish, 21 au abandonat, iar restul se aflau inca pe traseu. Mihai Serban are 39 de ani si este fondatorul Team Run impreuna cu Radu Milea si Marius Ionescu. Mihai a ales sa deschida sezonul in insulele Canare. A alergat 269 de kilometri, in aproape 80 de ore, dar a terminat cu zambetul pe buze. Cursa a fost castigata de italianul Peter Kienzl cu un timp excelent: 46 de ore, 35 de minute si 37 de secunde. Pe locul al doilea a venit bulgarul Andrey Gridin, o mai veche cunostinta a ultramaratonistului roman Radu Milea. De altfel cei doi au vorbit imediat dupa finalul cursei, Radu felicitandu-l pentru timpul excelent:49 de ore, 30 de minute si 53 de secunde. Pe pozitia a treia a sosit un „TRIO”:Toni Contesti(Spania), Luca Papi (Italia) si Eugeni Sole(Spania). Toti 3 au incheiat cei 269 de kilometri in 53 de ore, 42 de minute si 13 secunde.

Italianul Luca Papi a socat audienta dupa ce a hotarat la doar cateva ore sa ia startul si in cursa de 125 de kilometri. A abandonat insa dupa 30 de kilometri. Celalalt roman aflat in cursa Trans 360, Claudiu Beletoiu, se afla pe pozitia a 45-a si mai avea de parcurs 35 de kilometri.