Trei românce, la un pas de optimi la Europenele de tenis de masă Under 21

70

Adina Diaconu, Andreea Dragoman şi Elena Zaharia sunt la un pas de calificare în optimi la Europenele de tenis de masă Under 21 de la Varazdin. Cele trei românce au câte două victorii după două meciuri în faza grupelor. Rareş Şipoş şi Cristian Pletea sunt obligaţi să câştige vineri pentru a spera la un loc în optimile de finală.

Rareş Şipoş şi Cristian Pletea, obligaţi să-şi câştige ultimul joc din grupă

Adina Diaconu, campioana europeană en-titre, Andreea Dragoman şi Elena Zaharia au câte două victorii în grupe şi sunt la un pas de calificarea în optimi la Europenele de tenis de masă Under-21 de la Varazdin (Croaţia).

Tania Plăian, medaliată cu bronz la ediţia trecută a competiţiei, are o victorie şi o înfrângere şi riscă să rateze accederea în faza următoare a competiţiei.

Rareş Şipoş şi Cristian Pletea, creditaţi cu şanse la medalii la Europenele de tenis de masă Under 21 , n-au avut debutul de turneu aşteptat. Cu o victorie şi o înfrângere fiecare, cei doi sunt obligaţi să câştige vineri pentru a spera la calificarea în optimi.

Rezultatele de joi la Varazdin:

Feminin

Simplu

Grupa A
Andreea Dragoman – Katarzyna Wegrzyn (Polonia) 4-2 (10-12, 11-5, 11-6, 10-12, 11-9, 11-5)
Andreea Dragoman – Solomia Brateiko (Ucraina) 4-0 (11-4, 11-6, 11-3, 11-6)
Vineri: Andreea Dragoman – Leilu Mostafavi (Franţa)
Grupa B
Adina Diaconu – Julia Slazak (Polonia) 4-1 (8-11, 11-4, 11-3, 11-8, 13-11)
Adina Diaconu – Olga Vişniakova (Rusia) 4-0 (11-9, 11-6, 11-5, 11-7)
Vineri: Adina Diaconu – Aleksandra Vovk (Slovenia)
Grupa C
Tania Plăian – Maria Tailakova (Rusia) 1-4 (6-11, 11-3, 9-11, 5-11, 11-13)
Tania Plăian – Orsolya Feher (Ungaria) 4-1 (11-6, 11-8, 13-11, 8-11, 11-7)
Vineri: Tania Plăian – Prithika Pavade (Franţa)
Grupa F
Elena Zaharia – Anastasia Koliş (Rusia) 4-3 (8-11, 11-9, 11-6, 4-11, 11-3, 11-9)
Elena Zaharia – Nolwenn Fort (Franţa) 4-2 (11-7, 6-11, 11-7, 9-11, 11-9, 11-9)
Vineri: Elena Zaharia – Sophia Klee (Germania)

Dublu

16-imi de finală
Elena Zaharia (România)/Elisavet Terpou (Grecia) – Aleksandra Vovk/Katarina Strazar (Slovenia) 3-1 (5-11, 11-8, 11-4, 11-8)
Tania Plăian (România)/Anastasia Koliş (Rusia) – Marina Niguez/Alba Fernandez (Spania) 3-1 (12-10, 9-11, 11-4, 14-12)
Optimi (vineri)
Andreea Dragoman/Adina Diaconu – Nikita Petrovova (Cehia)/Yuki Tsutsui (Germania)
Elena Zaharia (România)/Elisavet Terpou (Grecia) – Tania Plăian (România)/Anastasia Koliş (Rusia)

Masculin

Simplu
Grupa C
Rareş Şipoş – Andrei Puţuntică (Republica Moldova) 1-4 (16-18, 8-11, 11-9, 9-11, 6-11)
Rareş Şipoş – Joan Masip (Spania) 4-2 (9-11, 4-11, 11-8, 11-6, 11-6, 11-8)
Vineri: Rareş Şipoş – Lars Posch (Elveţia)
Grupa H
Cristian Pletea – Adrien Rassenfosse (Belgia) 4-3 (9-11, 8-11, 11-6, 11-9, 12-10, 5-11, 11-7)
Cristian Pletea – Artur Abusev (Rusia) 0-4 (5-11, 8-11, 9-11, 8-11)
Vineri: Cristian Pletea – Gerrit Engemann (Germania)

Dublu

16-imi de finală
Paul Mladin (România)/Medardas Stankevicius (Lituania) – Maciej Kubik/Samuel Kulczycki (Polonia) 0-3 (10-12, 5-11, 9-11)
Bogdan Sîngeorzan (România)/Dimitris Kordoutis (Grecia) – Tibor Spanik/Jakub Zelinka (Slovacia) 1-3 (11-9, 6-11, 5-11, 5-11)
Optimi de finală (vineri)
Cristian Pletea/Rareş Şipoş – Joan Masip/Alberto Lillo (Spania)

Credit foto: ettu.org, Facebook Federatia Romana de Tenis