Retragerea dublei campioane mondiale la canotaj, sportiva Gianina Beleagă

0
562
Retragerea dublei campioane mondiale la canotaj, sportiva stelistă Gianina Beleagă

Retragerea dublei campioane mondiale la canotaj, sportiva Gianina Beleagă! În vârstă de 27 de ani, Gianina s-a remarcat în proba de dublu vâsle categorie uşoară. Gianina a obținut o medalie de bronz la Campionatele Europene din 2020 şi o medalie de argint la simplu vâsle categorie uşoară, la Europenele din 2021.

Retragerea dublei campioane mondiale la canotaj, sportiva Gianina Beleagă. „Canotajul a fost şi este prima mea dragoste…”- a postat Gianina pe contul ei de Facebook.

La Jocurile Olimpice, în proba de dublu vâsle categorie uşoară, Gianina Beleagă a ocupat locul 8 la Rio de Janeiro în 2016 şi locul 6 la Tokyo în 2021.

„Canotajul a fost şi este prima mea dragoste. Sunt profund recunoscătoare pentru prietenii pe care i-am făcut prin intermediul lui, lecţiile şi experienţele dobândite; pentru medaliile câştigate şi momentele grele, zâmbetele şi lacrimile care m-au făcut cine sunt. Cum toate lucrurile ajung la un final, doresc să anunţ oficial retragerea mea din canotaj. Cu toate acestea, în momentul în care o uşă se închide, o alta se deschide. Sunt nerăbdătoare să încep un alt capitol.

Sunt nerăbdătoare să încep un alt capitol. Abia aștept să trec prin provocări noi și să ating alte vârfuri ale așa numitului tablou “viață”.Aș dori să le mulțumesc tuturor celor care m-au susținut de-a lungul timpului și m-au ajutat să parcurg cei 14 ani de carieră.”, a postat Gianina pe contul ei de Facebook.

În 2012, împreună cu echipajul de 8+1 — Elena Turtă, Alina-Elena Pop, Iuliana Popa, Ana-Maria Boca, Giorgiana Cucu, Mihaela-Teodora Berindei, Denisa-Maria Albu, Georgiana Danciu — a luat medalia de aur la Mondialele de juniori din Bulgaria. Medalie adjudecată și la Trakai, un an mai târziu în proba de 8+1, împreună cu Andrea-Maria Sticea, Antonia Cerbu, Roxana Parașcanu, Ana-Maria Boca, Elena Turtă, Cristina-Georgiana Popescu, Denisa Tîlvescu și Georgiana Danciu.

Pe AIMX citiți aici și vești din ciclism!

Autor Ovidiu Pețenghea