Andreea Chitu si drumul spre medalie in Israel. Competitia se incheie pe 26 ianuarie

321

Andreea Chitu a reusit sa castige medalia de bronz din confruntarea finala cu rusoaica Kuznetsova in 30 de secunde. Andreea Chitu a invins-o in sferturi pe Angelica Delgado, campioana Statelor Unite ale Americii. Vineri pe tatami intra Marcel Cercea si Vlad Visan la -81 kilograme. Stefania Adelina Dobre concureaza la -63 kilograme. Alexandru Raicu va lupta la -73 kilograme.

Andreea Chitu a fost invinsa in semifinale de campioana olimpica la judo Majlinda Kelmendi, din Kosovo.

Pana in semifinale Andreea Chitu a trecut de Taciana Cesar din Guinea-Bissau. A urmat confruntarea cu Tinka Easton din Australia. Victoria cu Delgado din SUA a propulsat-o pe Andreea in semifinala unde a fost invinsa de Kelmendi.  Ca sa ajunga la bronz, Chitu a trecut peste infrangerea cu Majlinda si a luptat cu rusoaica Kuznetsova. Andreea s-a impus in 30 de secunde, prin ippon si a castigat astfel medalia de bronz.
Grand Prix-ul de la Tel Aviv a adus la concurs  379 de sportivi, din 53 de tari.

Anul trecu aproximativ in aceeasi perioada sportivul roman Marcel Cercea a ocupat locul al treilea in limitele categoriei 73 kg la Openul European de judo de la Sofia. Cercea lupta vineri, in a doua zi de concurs la Tel Aviv cu argentinianul Tomas Morales. Tot la categoria -81 de kilograme lupta si Vlad Visan care are programata prima confruntare din concurs cu ucraineanul Sergii Krivchach.

Cercea l-a invins in urma cu un an, in primul tur la Sofia pe spaniolul Jorge Cano Garcia, apoi s-a impus in fata francezului Samuel Nzingo. Cercea  a pierdut in sferturi in fata austriacului Christopher Wagner. In recalificari, Cercea l-a invins pe britanicul Daniel Powell. In meciul pentru medalia de bronz Cercea a reusit sa castige prin waza ari in faţa elvetianului Nils Stump.

Vineri intra in concurs la Tel Aviv si Stefania Adelina Dobre care va lupta in primul tur la -63 kilograme cu sportiva israeliana Paz Liebel.