Final încins în Maratonul de la Dubai. Primii 11 clasaţi, departajaţi de numai 19 secunde

67

Ediţia din acest an a Maratonului de la Dubai a oferit un final extrem de încins. Locul 11 a sosit la distanţă de numai 19 secunde de primul loc, într-o cursă în care câştigătorul a fost recompensat cu un premiu de 100.000 de dolari.

Primul a trecut linia de sosire etiopianul Olika Adugna Bikila (20 de ani), cronometrat în două ore, şase minute şi 15 secunde.

Bikila l-a depăşit cu numai două secunde pe kenyanul Eric Kiptanui, de care a trecut pe ultimii metri ai cursei.

Kiptanui (30 de ani) s-a retras în urmă cu peste cinci ani din sportul de performanţă, însă a revenit, iar acum a alergat 3:37 după 1.500 de metri şi 58:42 la jumătatea distanţei. Ca şi câştigătorul, kenyanul s-a aflat la prima participare la maratonul din Dubai.

Victoria lui Adugna a fost cu atât mai surprinzătoare cu cât acesta avea un record personal de numai 1:01:43 la semimaraton, inferior celui al lui Eric Kiptanui.

Pe podium a mai urcat etiopianul Tsedat Abeje, sosit la o secundă de locul 2 şi trei secunde în spatele învingătorului. Abeje a încheiat cu acelaşi timp, 02:06:18, cu al patrulea clasat, compatriotul Lencho Tesfaye.

Beshah Yerssie Eskezia a încheiat al 11-lea cu un timp de 2:06:34 care ar fi fost record mondial la maraton până în 1998. Acum nu i-a adus etiopianului însă niciun premiu, în condiţiile în care doar primii zece clasaţi au fost recompensaţi. Eskezia rămâne doar cu consolarea că a devenit cel mai rapid loc 11 din istorie.

A fost al patrulea maraton din istorie în care primii 11 clasaţi au coborât sub 2:08. Trei din cele patru au avut loc în ultimele patru luni.

Worknesh Degefa, succes previzibil în maratonul feminin

Rezultatul maratonului feminin de la Dubai a fost mult mai previzibil. Etiopianca Worknesh Degefa şi-a confirmat statutul de favorită şi s-a impus în 2:19:38, la 33 de secunde distanţă de a doua clasată, compatrioata Guteni Shone, cronometrată în 2:20:11.

Degefa, câştigătoare în maratoane precum Dubai (2017) şi Boston (2019), avea un record personal de 2:17:41.

Podiumul a fost completat de o altă maratonistă din Etiopia, Bedatu Hirpa, ajunsă la finish în 02:21:55. Etiopencele au ocupat primele nouă locuri ale clasamentului. Prima atletă din afara statului african a fost mexicanca Risper Biyaki, sosită a zecea, la 11:21 în spatele învingătoarei.