Finale mondiale pentru Romania la Jocurile Militare! Medalii pentru Popescu si Chitu

0
826
Finale mondiale pentru Romania la Jocurile Militare! Medalii pntru Popescu si Chitu

Finale mondiale in China cu Romania in concurs la scrima si judo. Ana Maria Popescu a cedat in finala in fata chinezoaicei Sun Yiwen, scor 10-11, in prelungiri, dupa minutul de aur. La Judo, Andreea Chitu a fost invinsa in finala de Rafaela Silva din Brazilia.

Finale mondiale la Wuhan. Victoriile romancelor in China!

In Grupa preliminara Ana Maria Popescu a trecut cu 5-2 de Anastasia Soldatova (Rusia). A fost 5-3 cu Bezhura Dzhoan (Ucraina). Acelasi scor a fost in lupta castigata de Ana contra Carolinei Persson (Suedia). Au fost victorii cu 5-2 cu Diana Rodriguez (Columbia) si cu Alessandra Bozza (Italia). A urmat succesul in fata Dianei Rodriguez (Columbia). Tot cu 15-6 Ana a treut de Anastasia Soldatova (Rusia). A fost 15-8 cu Roberta Marzani (Italia). In semifinala Ana Maria Popescu a castigat cu 15-11 cu Magdalena Piekarska (Polonia).

Pentru Romania au participat si Mălina Călugăreanu şi Alexandra Predescu. Mălina a parasit intrecerea pe tabloul de 32, după 8-15 cu Dorina Budai (Ungaria). Alexandra a fost eliminata pe tabloul de 16, după 11-12 cu Sun Yiwen (China).

Finale mondiale pentru Romania la Jocurile Militare! Medalii pntru Popescu si ChituJudoka Andreea Chitu a obtinut a doua medalie pentru Romania in China. Andreea a castigat argint la categoria 57 kg, la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan. Chitu a trecut in optimi de Johanna Mueller (Germania). In sferturi  Andreea a trecut de Rosmelyn Rodriguez (Venezuela). In semifinale Anna Borowska (Polonia) a fost invinsa de Andreea Chitu.

Sunt medalii obtinute de Andreea Chitu  in drumul spre Jocurile Olimpice. Este a patra aparitie pe podium in acest an preolimpic.  Andreea Chitu a reusit sa castige medalia de bronz la Grand Prix-ul de la Budapesta la categoria -52 kg.

Alte medalii obtinute de Andreea Chitu in acest an la Grand Prix la Budapesta, Antalya si Tel Aviv !

Sportiva legitimata la CSA Steaua Bucuresti a avut in Ungaria meci impotriva  japonezei Chishima Maeda. Nipona a castigat turneul. In recalificari, Andreea a invins-o pe Tetiana Levytska-Shukvani din Georgia si pe brazilianca Eleudis Valentim.

Sursa foto: STEAUA