Marius Ionescu in TOP 50 la Valencia Marathon. Au „cazut” 3 recorduri

135

Marius Ionescu a luat startul duminica dimineata la Maratonul Valencia. Numele complet al consursului este Maraton Valencia Trinidad Alfonso si are unul din cele mai rapide trasee din lume. 21545 de persoane au luat startul in cursa de 42.195 de metri. Marius a terminat pe locul 47. Este prima cursa de maraton pe care o termina in 2019. 3 recorduri au „cazut” in Spania: recordul european masculin si recordurile de cursa, masculin si feminin.

Marius Ionescu a intrat in TOP 50 la Valencia Marathon. Atletul din Romania a terminat concursul cu timpul de 2 ore, 17 minute si 28 de secunde.

Este al doilea cel mai bun timp al lui Marius din ultimii doi ani, dupa cel reusit la inceputul lui 2018, tot in Spania, la Sevilla: 2.14.54. Marius a alergat cu 3,16 pe mie. Este si cel mai bun timp reusit de un roman pe distanta maratonului in 2019. Alexandru Corneschi a fost la Berlin foarte aproape de timpul lui Marius: 2.18.18.

Maratonul Valencia a fost castigat cu un nou record al cursei de etiopianul Alayew Atanaw: 2.03.51, un timp mediu pe kilometru de 2 minute si 51 de secunde. Locul al doilea i-a revenit lui Kigen Ozbilen din Turcia. Turcul a stabilit un nou record european: 2.04.16. Maratonistul a „zdrobit” precedenta performanta a britanicului Mo Farah: 2.05.11 ( Chicago Marathon).

5 din cele 6 locuri de pe podium (masculin si feminin) au fost ocupate de atleti din Etiopia. La feminin a castigat cu nou record al cursei Roza Dereje in 2.18.30.

Performanta incredibila in cursa de 10 kilometri: Joshua Keptegei din Uganda a batut recordul mondial

Ugandezul in varsta de 23 de ani a devenit cel mai rapid om de pe planeta pe distanta de 10 kilometri. A ajuns la finish in 26 de minute si 38 de secunde. A reusit sa doboare un record vechi de 9 ani: 26 de minute si 44 de secunde, reusit de Leonard Patrick Komon din Kenya. Romanul Stefan Gavril a fost cel mai bine clasat sportiv de la noi in cursa de 10 kilometri. el a reusit un Personal Best: 28 de minute si 59 de secunde.

Autor: Vlad Lucian Arhire

Credit Photo: watchathletics, nnrunning team