sâmbătă, martie 2, 2024
AcasăALERGARE2024 a început în forță pentru Claudia Costiuc.

2024 a început în forță pentru Claudia Costiuc.

2024 a început în forță pentru atleții dorneni Claudia Costiuc și Alexandru Prâsneac. Ei au urcat pe podium la un concurs internațional de seniori care s-a desfășurat în Ungaria.

În vârstă de 19 de ani, Claudia Costiuc s-a clasat pe locul 2 în proba de 800 de metri, cu timpul de 2 minute 7 secunde și 39 de sutimi. Atleta dorneană a reușit astfel, încă o dată, să-și îndeplinească baremul pentru Campionatul Mondial sub 20 de ani, care va avea loc în Peru.

Colegul său de la CSM Dorna Vatra Dornei, Alexandru Prâsneac s-a întors cu o medalie de bronz din Ungaria. Atletul în vârstă de 18 ani a terminat al treilea proba de 800 de metri, cu timpul de 1 minut, 54 de secunde și 51 de sutimi.

În urma acestor rezultate, cei doi sportivi pregătiți de Cristian Prâsneac și-au asigurat dreptul de a participa la Campionatul Balcanic sub 20 de ani, care s-a desfășurat pe data de 4 februarie în Serbia, la Belgrad. La competiția din Serbia, Claudia a câștigat cu timpul de două minute, șapte secunde și 92 de sutimi.

Competiția a fost organizată în sala Atletska Dvorana din Belgrad și s-a adresat sportivilor din categoria de vârstă Juniori 1 (U20).

Din delegația României au făcut parte 14 atleți care au concurat în mai multe probe (800 metri, 1.500 metri, 3.000 metri, 60 metri garduri, săritura în lungime, triplu salt, aruncarea greutății și 400 metri plat).

Pe AIMX  citiți și articole despre români implicați în competiții de alergare. Detalii aici!