Constantin Popovici este cel mai bun conform European Aquatics în urma evoluțiilor din 2025 la sărituri în apă de la mare înălţime. Popovici a obținut 35,06% din totalul voturilor. Spaniolul Carlos Gimeno s-a clasat pe locul al doilea cu 20,11%, după un an în care a câştigat argintul la Campionatele Mondiale, a urcat pe podium la Cupa Mondială şi s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul general al seriei Red Bull. Gimeno a obținut victorii în etapele din Filipine şi Italia. Cătălin Preda a obținut 10,33%. Locul cinci ocupat de Preda la Campionatele Mondiale şi alte rezultate solide obţinute în Cupa Mondială şi în competiţiile Red Bull au demonstrat în continuare puterea României în săriturile în apă de la înălţime la masculin, adaugă European Aquatics.
Constantin Popovici este cel mai bun sportiv european la sărituri în apă de la mare înălţime.


La 27 iulie 2025, la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Singapore, Constantin Popovici, pregătit de antrenorul Adrian Gavriliu, a cucerit medalia de bronz în întrecerea de sărituri în apă de la mare înălţime (27 metri).
Constantin a fost premiat la etapa Cupei Mondiale de sărituri în apă de la Porto Flavia. A obținut locul al doilea la 37 de ani.
În Red Bull Cliff Diving World Series, Popovici a fost în cursa pentru titlu până în runda finală. Constantin a terminat în cele din urmă pe locul al doilea în clasamentul general.
Spaniolul Carlos Gimeno s-a clasat pe locul al doilea în voturi, cu 20,11%, după un an de succes, în care a câştigat argintul la Campionatele Mondiale, a urcat pe podium la Cupa Mondială şi s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul general al seriei Red Bull, cu victorii memorabile în etapele din Filipine şi Italia.





