David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv din Balcani în 2022.

0
177

David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv din Balcani în 2022. A avut un an excepțional. David a obţinut medalii de aur la 100 şi 200 metri liber, atât la Campionatele Europene, cât şi la Campionatele Mondiale în acest an. David a doborât şi recordul mondial la 100 metri liber.

David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv. Înotătorul antrenat de Adrian Rădulescu a acumulat 64 de puncte la cea de-a 49-a ediţie a evenimentului dedicat sportivilor din Balcani. David l-a devansat pe tenismanul sârb Novak Djokovic, 61 puncte, şi pe fotbalistul croat Luka Modric, 48 puncte.

Topul a fost alcătuit de agenția bulgară de presă BTA. David a câștigat aurul atât la Campionatul European cât și la Mondial în acest an în probele de 100 și 200 metri liber. În clasament se mai află și Simona Radiș, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, și Cătălin Chirilă, de asemenea medaliat cu aur la Europenele de kaiac-canoe de la München.

Pe locul 13, cu 10 puncte, s-a clasat canotoarea Simona Radiş, dublă campioană europeană şi mondială în acest an, în timp ce canoistul Cătălin Chirilă, campion european şi mondial, s-a clasat pe 33, cu 3 puncte.

Pe lista sportivilor cu performanţe în anul care se încheie au mai figurat canotorii Ionela-Livia Cozmiuc, Sergiu Vasile Bejan, Marius Vasile Cozmiuc, halterofila Loredana Toma, gimnastele Sabrina Voinea, Amalia Puflea, atleta Bianca Florentina Ghelber, luptătorii Nicu Ojog, Andreea Ana, săritorul în apă Constantin Popovici, pugiliştii Lăcrămioara Perijoc şi Andrei Arădoaie, toţi medaliaţi la Europene şi/sau Mondiale . Sursa AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea).

Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar sunt premiate la World Rowing Awards 2022.

Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar sunt premiate pentru evoluția din acest an. Campioanele au fost desemnate de Federaţia Internaţională de Canotaj câştigătoare la categoria „Echipajul Feminin al Anului”, la World Rowing Awards 2022.

Pe AIMX  citiți și articole despre români implicați în competiții de alergare. Detalii aici!