Faget Winter Race a deschis sezonul de alergare in Romania in 2020. Rezultate!

221

Faget Winter Race a ajuns la editia a saptea. Este concursul care deschide an de an calendarul competitiilor de alergare de la noi din tara. Intrecerea se desfasoara la Cluj Napoca, in padurea Faget, cu start-sosire la Baza Sportiva Unirea din cartierul Manastur. Sute de alergatori se incriu la fiecare editie. Faget Winter Race programeaza trei evenimente de alergare: semimaratonul „Cristian Nemes”, 22km, crosul  „Mosion Gheorghe”, 15km si crosul „Cornel Misca”, 7km. Probele poarta numele unor sportivi cunoscuți care au participat la edițiile precedente si care din pacate au decedat.

Szabolcs Kovacs a castigat semimaratonul, iar Gabriel Bularda s-a impus in crosul de 15 kilometri la Faget Winter Race 2020

Kovacs a oprit cronometrul dupa 1.33.03. A fost primul din cei 99 de concurenti inscrisi la masculin. A fost urmat la un minut si 3 secunde de Andrei Marius Crainic, iar pe 3 s-a clasat cunoscutul maratonist Claudiu Gorgan: 1.35.42. Cea mai valoroasa reprezentanta a fetelor a fost Agnes Tuzson in 1.52.16. La mare distanta au venit Timea Josza 2.07.53 si Mirela Resteman 2.14.01.

Gabriel Bularda a fost primul in proba de 15 kilometru. Alergatorul de la CSU Stiinta Bucuresti a coborat sub o ora: 59.43. Ciprian Cioba si Victor Nitu au ajuns la finish „de mana” in 1.07.43. Nici primele doua fete nu au putut fi despartite la final: Valeria Alina Rusu si Maria Gabriela Herman au incheiat in 1.18.49. Pe 3 a urcat Anca Faiciuc 1.26.40.

In cea mai scurta proba, de 7 kilometri, s-a impus Gelu Viorel Timis cu 28.21. Marius Fora a fost al doilea 29.56, iar pe 3 a venit Robert Costin:31.30. La feminin crosul a fost castigat de Gabriela Mititelu. Alergatoarea a acoperit distanta in 35.40. Katalin Kovcs a ajuns a doua cu 38.41, iar a treia a sosit Lenuta Mina Nechiti: 39.34.