Leonard Mitrica vorbeste despre Maratonul de la Iasi! Ce s-a intamplat la km9 ?!?

0
1021

Leonard Mitrica vorbeste despre momentul cheie de la Iasi. Leonard a revenit in competitie dupa Campionatul National de Ultra. A castigat la Iasiintrail dar a terminat dupa Ingrid Mutter. Invingatoarea a avut la Maratonul Iasiintrail timpul 3:29:14,50. Pe traseu au fost probleme de comunicare iar Ingrid a terminat chiar in fata baietilor. Castigatorul, Leonard Mitrica si ceilalti concurenti la masculin au terminat la +1:39,20.

Leonard Mitrica vorbeste pentru AIMX despre ce s-a intamplat la kilometrul 9 si cum a recuperat ca sa castige!

Leonard Mitrica vorbeste despre Maratonul de la Iasi! Ce s-a intamplat la km9 ?!?„A fost o cursa grea din cauza noroiului. Ne-am asteptat sa fie mult noroi fiindca toata saptamana a fost vremea urata. A fost aproape efort dublu. A intervenit si abaterea la traseu la kilometrul 9. Am fost indrumati spre cursa de Cros. Am urmat marcajul de la Cros si am ajuns la Start Finish, iar clasamentul s-a dat peste cap. Eram cu Marian Cristian Mosoiu.”Leonard Mitrica

Leonard Mitrica si ceilalti baieti din Top 4 impreuna cu primele doua fete au intrat pe traseul de Cros!

” Am facut un calcul am pierdut cam 28 de minute. A fost frustrant! Am incercat sa recuperam cat putem. Din fericire am ajuns concurentii, iar pe ultimii kilometri i-am ajuns pe cei din frunte. La finish ne astepta Ingrid care castigase. A fost greu, dar am recuperat  si am indeplinit obiectivul.”-Leonard Mitrica

Rezultate aici!

Leonard Mitrica a avut doua curse in acest an si in rest a bifat perioada de pregatire. Obiectivul este stabilit pentru participarea la Mondialele din Portugalia.

„Nu pot sa fac o comparatie. Conditiile au fost total diferite  intre cursele din acest an. La Suncuius a fost soare, uscat, la Iasi a fost noroi, ploaie, ceata, frig. A fost o cursa de pregatire. Am in program  Salomon EcoRun Moeciu.  Avem planificata pregatirea la Piatra Arsa daca ne va permite vremea si zapada. Vom face diverse antrenamente impreuna cu reprezentantii lotului indrumati de Ionut Galiteanu, antrenorul echipei de alergare montana CSA Steaua Bucuresti care va veni cu noi la Mondiale-Leonard Mitrica