Lillehammer pista de bob unde România a obținut medalii

0
140

Lillehammer a fost în weekend destinația de succes pentru delegația României la bob. Andreea Grecu a câștigat la Monobob în fața germancei Zimmer. Pe trei a fost Beierl din Austria.

Lillehammer a găzduit întrecerile din Cupa Europei. Andreea Grecu a câștigat la Monobob pe 30 noiembrie, a fost pe doi în prima zi din decembrie și a fost pe patru cu Medeea Musulete.

Pe podium au urcat și băieții! Bob team Tentea a fost pe trei într-un clasament în care Germania a avut 3 echipaje în top 4!

Mihai Cristian TenteaConstantin Dinescu, Mihai Daniel Pacioianu și George Iordache sunt pe podium, premiați la Lillehammer în Cupa Europei la întrecerea de Bob.

Tentea și Daroczy au câștigat întrecerea la bob de la Winterberg în fața echipajelor din Germania. Semmler Nico  și Neumann Max au terminat în 1:55.28   (+0.20) față de câștigătorii din echipa României. S-au apropiat de top 10 Nica Andrei Calancea Mihai cu total: 1:56.91   (+1.83). Turea Andrei Cordos Alexandru cu un total: 59.35 au fost pe 21. Dinca Rares Tudorache Valentin cu un total: 1:00.71 au fost pe 23.

Tentea și Daroczy au câștigat etapa din Germania, de la Winterberg la bob două persoane. Sportivii români au întrecut echipaje din Germania, Polonia, Elveția, Coreea de Sud, Italia, Austria, SUA, Liechtenstein, Cehia, Canada, China, Norvegia și Olanda.

Mihai Tentea și Ciprian Daroczi sunt campioni europeni! Sportivii de la CS Muscel Câmpulung, antrenați de Iulian Păcioianu s-au impus în Germania. Tricolorii au dominat cursa de la Konigsse și după titlul mondial al juniorilor îl câștigă și pe cel continental. Ei au fost urmați pe podium de două echipaje din Germania și Elveția. Celălalt echipaj tricolor, Andrei Nica – Mihai Calancea, a terminat pe locul 28.

Mihai Tentea și Ciprian Daroczi sunt campioni europeni în Germania!

Lillehammer pista de bob unde România a obținut medalii Mihai Tentea și Ciprian Daroczi sunt campioni europeni de juniori U23 la bob
sursa IBSF – International Bobsleigh & Skeleton Federation

Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi sunt și campioni mondiali după ce s-au impus în proba de bob-2, la sub 23 de ani, în cadrul Campionatelor Mondiale de bob pentru juniori şi tineret de la St. Moritz (Elveţia).