Maysa Rațiu și Andrei Anghel entuziasmează la Naționale. Declarație

0
494

Maysa Rațiu și Andrei Anghel continuă să își îmbunătățească evoluția în natație. Reprezentanta CSA Steaua Bucureşti, a câştigat vineri două titluri în bazinul olimpic din Bacău, la 50 metri liber şi 200 metri liber. Maysa a ajuns la cinci titluri cucerite la această ediţie.

Maysa Rațiu și Andrei Anghel continuă progresul în natație. Andrei Mircea Anghel de la CSM Bucureşti a câștigat la 50 metri spate, după victoria de la 100 metri spate.

”Un concurs reușit pentru mine. Concurs trecut în calendarul federației de specialitate ca și competiție de realizare a baremului pentru Campionatul European, de la Roma,în luna august a acestui an. Așa cum am anunțat în luna iunie a anului 2021 proiectul meu „100m spate cât mai rapid posibil”este în desfășurare și am progresat deja,realizând în a 2-a zi de concurs 55. 63(PB) și locul 1 în clasamentul național actual. În cea de a treia zi a Campionatului Național am evoluat în proba de 50 metri spate și am performat cu timpul de 25.29. Am obținut titlul de campion național și calificarea la Campionatul European de la Roma. Sunt recunoscător celor care m-au sprijinit material în acest an:Mol România și Fundatia pentru comunitate și Internațional Business Transport SA(IBT). Împreună cu antrenorul meu,Marius Grigore,Bogdan Stroe si staff-ul tehnic din echipa Bucharest Sport Club suntem pregătiți să ne depășim limitele în continuare.”-Andrei Anghel

Maysa Raţiu a ajuns la cinci titluri naționale la actuala ediție după victoriile la 400 metri liber, cu ştafeta de 4×100 metri liber şi cu ştafeta mixtă de 4×100 metri liber. Vineri, Maysa s-a impus la 50 metri liber şi 200 metri liber.

Colegul său de club, Vlad Ştefan Stancu s-a impus vineri la 1.500 metri liber şi a ajuns la patru trofee de campion, după cele de la 400 metri mixt, 800 metri liber şi ştafetă 4×100 metri liber.

Henrietta Fangli de la CSM Târgu Mureş a ajuns şi ea la trei titluri, după victoria de la 200 metri bras. Anterior câștigase la 100 metri bras şi 50 metri bras. Colegul ei de club Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) s-a impus la 100 metri bras, după victoria de la 200 metri bras.

Alexandra Bogdăneci de la CSU Piteşti s-a impus la 100 metri fluture, după succesul de la 50 metri liber.

Pe AIMX  citiți aici  mai multe articole despre sportivii români și rezultatele lor din întrecerile la care au luat startul în această iarnă.