Medalii la gimnastică artistică și ritmică pentru România

0
23
sursa Facebook FRG

Medalii la gimnastică artistică și ritmică. Protagoniste sunt: Sabrina Maneca Voinea a obțínut două medalii de argint la Rimini, Ida Waldman a obțínut medalii de argint la măciuci și cerc la Polsat Plus Arena Gdynia. Junioarele, Lisa Garac și Amalia Lică au încheiat pe trei la Cupa Europeană de Gimnastică Ritmică.

Sabrina Maneca Voinea are acum trei medalii la Campionatele Europene, bronz anul trecut la sol (Antalya), argint la bârnă şi la sol anul acesta (Rimini). Lilia Cosman, a doua româncă prezentă în finală, s-a clasat pe locul al patrulea la bârnă.  Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul al patrulea, sâmbătă, în finala de la sărituri, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică.

Duminică la Rimini va avea loc finala pe echipe la Europenele de gimnastică artistică, în timp ce la gimnastică ritmică, Ida Waldman este cea mai bună junioară la Cupa Baltică Baltic Junior Cup după reușitele din 2022, 2023 și 2024. În aprilie, Amalia Lică, Lisa Garac și Ida Waldman au concurat în Spania și în Bulgaria. Echipa de junioare a României s-a clasat locul doi la Sofia. În Bulgaria, Amalia Lica a obținut două medalii de aur, la cerc și panglică, și o medalie de argint, la măciuci, în timp ce Lisa Garac a câștigat o medalie de bronz, la minge. În competiția senioarelor, România a fost reprezentată de sportivele Sabina Enache și Cristina Halep. Ambele gimnaste au avut evoluții bune, înregistrând un progres față de competițiile anterioare. Sabina a fost aproape de finala la panglică, fiind prima rezervă a acestei finale. A postat Federatia Romana de Gimnastica Ritmica.

Pe AIMX  citiți și articole despre români implicați în competiții de alergare. Detalii aici!