Pompierul român Iulian Rotariu a alergat nonstop 270 de km, la -40 de grade.

0
1153
sursa Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani

Pompierul român Iulian Rotariu a alergat nonstop 270 de km, la -40 de grade. Cursa presupune alergare continuă, 237 km, 48 de ore, la o temperatura între -5 și -40 grade Celsius. Întrecerea e pe strat gros de zăpadă, iar singurele opriri au fost pentru a mânca și pentru hidratare. Iulian este activ în Detașamentul de Pompieri Botoșani și a participat la mai multe competiţii de anduranţă.

Pompierul român Iulian Rotariu a alergat nonstop 270 de km, la -40 de grade. Victorie în Finlanda! A câștigat toate cursele extreme la care a participat!

Iulian Rotariu, care are 46 de ani, a câştigat toate cele patru curse extreme organizate în Australia (522 km- şapte etape), Mozambic (220 km- cinci etape), Vietnam (160 km- patru etape) şi Bolivia (220 km- în şase etape).

„Pare un om obișnuit, dar are puteri supranaturale. Colegul nostru, Iulian Rotariu, arată a fi firav, dar voința lui este de fier.
Laponia, alergare continuă, 237 km, 48 de ore, temperatura între -5 și -40 grade Celsius, strat gros de zăpadă… singurele opriri au fost pentru a mânca și a bea apă.
Iulian a câștigat o nouă cursă, Nomad Lapland 2022, organizată în Finlanda, în condiții imposibile pentru oamenii de rând.”, se arată pe pagina oficială de Facebook a IGSU.

Iulian Rotariu este pentru a cincea oară campion mondial, după ce a câștigat în doar 3 zile ultramaratonul Nomad din Laponia, o competiție extremă programată pentru durata a 4 zile.

Ultra-maratonul “Nomad” din Laponia Finlandeză a adunat la start 17 dintre cei mai puternici ultra-maratonişti din lume. Participanţii au de alergat 270 de kilometri, non-stop, la temperaturi între minus 30 şi minus 40 de grade Celsius, beneficiind de lumina zilei de doar patru ore din 24.

Pe AIMX citiți aici  articole despre sportivii români care participă la Jocurile Olimpice de iarnă.