România câștigă meciuri la Mondialul de Tenis de Masă din SUA

242

România câștigă meciuri la Mondialul de Tenis de Masă din SUA. Bernadette Szocs le așteaptă pe Elizabeta Samara și pe Andreea Dragoman în 16-imile probei de simplu feminin. În al treilea meci câștigat la Campionatul Mondial individual, Bernadette a învins-o pe poloneza Natalia Bajor cu 4-1.

România câștigă meciuri la Mondialul de Tenis de Masă din SUA. La Houston, Andreea Dragoman continuă forma care a dus-o la medalia de aur la tineret în proba de dublu mixt. Bronzul la simplu i-a adus a doua medalie Andreei Dragoman, după aurul cucerit la dublu mixt alături de Rareş Şipoş. România a încheiat competiţia la Campionatul European de Tenis de Masă U21 cu două medalii, aur şi bronz în Belgia!

”Este ultimul nostru an la categoria sub 21 de ani. Jucăm de mult timp împreună și mă bucur că am câștigat prima noastră medalie împreună, aur la Campionatul European. Amândoi am fost foarte determinați. Ne-am dorit foarte mult să câștigăm.” Dragoman Andreea

La Campionatul Mondial de tenis de masă din SUA, Andreea Dragoman a câștigat pe tabloul de simplu meciul cu Petrissa Solja, campioana europeană la simplu feminin din acest an și a doua cea mai bine clasată sportivă din Europa în ierarhia mondială. A fost 4-3 la final pentru sportiva noastră, care a revenit de la de 0-1 și 1-2 și a atacat decisiv, la 3-3, pentru calificarea în 16-imi. Colega sa de dublu, Elizabeta Samara, alături de care va juca joi, de la 19:10, a pierdut cu 4-0 în fața lui Liu Hsing-Yin, după victoria din prima rundă.

• Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs – Cho Daeseong/Shin Yubin (Coreea de Sud), joi, ora 17:30

Pe AIMX aflați aici și despre cel mai vârstnic finisher de la Athens Marathon! Are 90 de ani!