Alin Firfirică a câştigat la aruncarea discului la Zenica. Succes pentru stelist

35

Alin Firfirică a câştigat concurs după concurs în acest an greu, dar nu și-a mai propus să concureze în 2020. Atletul calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo are în program de la mijlocul lunii octombrie startul de pregătire pentru 2021, an olimpic.

Alin Firfirică a câştigat întrecerea internațională din Bosnia-Herţegovina. Sportivul antrenat de Daniela Costian s-a impus după o aruncare de 60,50 m, potrivit site-ului FRA.

Tot la Zenica, George Zaharia (CSA Steaua) s-a clasat pe locul al treilea la aruncarea suliţei, cu 70,70 m.

Au participat atleți din Bosnia-Herţegovina, Croaţia, România, Macedonia de Nord şi Serbia. Concursul s-a desfăşurat pe o ploaie torenţială, iar temperatura de afară nu a trecut de 14 grade.

În această toamnă atleții steliști s-au remarcat la „Cluj Arena” în perioada, 4 – 5.09.2020. Au fost întrecerile Campionatelor Naționale de atletism în aer liber pentru seniori și tineret (U23). Steliștii au obținut zece medalii (șase de aur, două de argint și două de bronz).
Roxana Rotaru a câștigat la10.000 metri – 33:26.03 min.
Bianca Ghelber s-a impus la aruncarea ciocanului – 71,57 m.
Daniela Stanciu a avut cea mai bună evoluție la înălțime – 1,80 m.
Anamaria Nesteriuc e campioană la 100 metri garduri – 13.44 s.
Mihai Pîslaru s-a impus la 400 metri – 46.54 s.
Alin Firfirică a câștigat la aruncarea discului cu – 62,16 m.

Medalii de argint au obținut Andrei Ștefana – 3.000 m obstacole – 9:23.33 min.
– Dan Claudiu Lăzărică la înălțime – 2,10 m.

Medalii de bronz:
– George Zaharia – suliță – 69,77 m.
– Florina Ștefana – 800 m – 2:08.58 min.

Tot la Cluj, în septembrie a fost ediția a 73-a a Campionatului Balcanic de atletism în aer liber pentru seniori. România s-a clasat pe locul 1 în clasamentul pe puncte, pe locul doi la medalii.

Alin Firfirică a câștigat și la întrecerile balcanice de la Cluj!

Sportivii români care au cucerit medalii de aur:
Alin Firfirică – disc – 64,72 m.
Rareș Toader – greutate – 19,44 m.
Claudia Bobocea – 800 metri – 2:03.32 min și 1.500 metri – 4:12.95 min;
România (Ana Maria Roșianu, Iulia Banagă, Anamaria Nesteriuc, Marina Baboi) –4×100 metri – 46.11 s.