Alexandru Ion este in TOP 20-ul profesionistilor la Half IronMan Dubai

0
1051

Alexandru Ion a luat startul in aceasta dimineata la Half IronMan Dubai. A reusit cea mai buna performanta dintre toti romanii inscrisi in concurs. A venit pe 20 in clasamentul PRO. Alex este campion national la triatlon olimpic. Imediat in spatele sau s-a clasat Alex Diaconu, cel care il si antreneaza. Diaconu a urcat pe pozitia 21. Alti 9 romani au participat in competitia destinata amatorilor: 6 baieti si 3 fete.

Alexandru Ion s-a clasat pe locul 20 in clasamentul PRO la Half IronMan-ul Dubai. Este cea mai buna clasare romaneasca in concurs. La general a venit pe 56

Alexandru Ion Half IronMan DubaiPeste 2000 de triatleti au luat startul in aceasta dimineata la Half IronMan-ul din Dubai. 2 romani au ales sa se inscrie in concursul destinat profesionistilor. La prima competitie din acest an Alexandru Ion(foto) a urcat pe locul 20 din 26 de sportivi. Timpul sau a fost de 4 ore, 15 minute si 26 de secunde. A iesit al zecelea din apa dupa 1,9 kilometri, in 25 de minute si 56 de secunde. Cei 90 de kilometri pe bicicleta i-a parcurs in 2.17.03, iar semimaratonul l-a alergat in 1.28.37. Imediat in spatele sau a venit Alex Diaconu: locul 21 la PRO, cu timpul de 4.25.38.

Razvan Doica, unul dintre reprezentantii Romaniei la Campionatul Mondial de Half IronMan, Africa de Sud 2018 s-a clasat pe locul 23 din 226 la categoria de varsta 30-34 de ani. Cu timpul de 4 ore, 27 de minute si 45 de secunde a fost pe 112 la masculin si 126 la general.

Alte rezultate masculin:

Alexandru Ovidiu Zanfir: locul 82, din 357 ( categoria 35-39). Timp:4.55.52.

Andrei Borsaru: locul 98, din 270 ( categoria 45-49 de ani). Timp: 5.13.05

Claudiu Teodor Chirap: locul 107, din 226 (categoria 30-34). Timp:5.21.42

Fenics Edward: locul 260, din 357 ( categoria 35-39). Timp:6.00.48

Dragos State: locul 319, din 357 (categoria 35-39). Timp: 6.55.49

Andreea Calugaru a facut un concurs excelent la Half IronMan Dubai.S-a clasat pe locul 7 la categoria de varsta 30-34 de ani.

Andreea a oprit cronometrul dupa 4 ore, 59 de minute si 29 de secunde. Inotul l-a facut in 37 de minute si 26 de secunde, bicicleta in 2 ore, 31 de minute si 27 de secunde, iar alergarea in 1.43.56. La general feminin s-a clasat pe locul 31,din 355 de concurente. Si Ioana Molnar a reusit o clasare foarte buna: locul 7 la categoria 35-39 de ani, din 89 de concurente. Brasoveanca a incheiat concursul cu timpul de 5.05.46.

Pentru toate rezultatele puteti intra aici.

Autor: Vlad Lucian Arhire

Credit Photo: eu.ironman.com