581
sursa IBSF - International Bobsleigh & Skeleton Federation

Andreea Grecu şi Katharina Wick vor calificarea la Jocurile Olimpice din China. Reprezentantele României concurează în weekend în Germania.

Andreea Grecu şi Katharina Wick vor calificarea la Jocurile Olimpice din China, tandemul României este pe primul loc în ierarhia mondială!

”Mai avem weekendul acesta întreceri de calificare și weekendul viitor în Elveția și după se trage linie! La bob de două persoane suntem momentan prima națiune ca și punctaj de calificare în categoria celor 6 națiuni. La monobob sunt a 4 națiune ca punctaj de calificare în categoria celor 12 națiuni. Ne calificăm cu un singur echipaj! La Altenberg și la Sigulda am terminat pe 7. Urmează întreceri la Winterberg și la St. Moritz.”Andreea Grecu

Cu o lună înaintea Jocurilor Olimpice de la Beiijing 2022, bobul pilotat de Andreea Grecu, împingătoare Katharina Wick, a terminat pe locul 7 în etapa de Cupă Mondială de la Sigulda, Letonia. Echipajul României a avut o manșă secundă foarte bună, al treilea timp al concursului, în timp ce în prima manșă fetele au terminat pe locul 11. Victoria a revenit americancelor Meyers-Kwaza. Acesteau au fost urmate de echipaje din Marea Britanie și Canada.

Sportiva română Georgeta Popescu a câştigat medalia de bronz în proba de monobob, la Sigulda, în World Series, în decembrie.

Georgeta Popescu și Katharina Wick la Câmpulung Muscel.

Campioana olimpică de tineret a fost devansată în clasamentul final de Yooran Kim (Coreea de Sud) şi de rusoaica Viktoria Cernanska.

În concursul de monobob de la Winterberg (Germania), Andreea Grecu s-a clasat pe locul 11 din 21 de sportive.

În proba de bob-2 masculin din Cupa Europei, la Sigulda, românii Andrei Nica şi Mihai Calancea au ocupat penultimul loc, 15.

Pe AIMX citiți aici și despre Nicu Buceanu, care a stabilit un nou record national la 72 de ore de alergare!