Bernadette Szocs este medaliată la prima competiție WTT a anului

0
300
sursa Federația Română de Tenis de Masă

Bernadette Szocs este medaliată la prima competiție WTT a anului. Împreună cu partenera din Austria, Sofia Polcanova, ele au jucat în semifinala probei, unde au întâlnit o pereche asiatică.

WTT Contender Doha 2023 MD5 sursa Federația Română de Tenis de Masă

Bernadette Szocs este medaliată la prima competiție WTT a anului, are bronz la WTT Contender Doha 2023 conform Federației Române de Tenis de Masă.

Bernadette și Sofia au câștigat în fața tandemului fotmat din Franziska Schreiner și Chantal Mantz (Germania) cu 3-0. De asemenea au câștigat contra tandemuluui format de Adina Diaconu cu reprezentanta Spaniei, Maria Xiao cu 3-1.

Shin Yubin și Jeon Jihee, din Coreea de Sud, și-au câștigat locul în finală în fața tandemului format din Bernadette și Sofia după patru seturi, scor 3-1 (11-5, 11-5, 5-11, 11-8).

În noiembrie, a fost o altă clasare pe podium la dublu. Bernadette în tandem cu Ovidiu Ionescu. Medalie la WTT Contender în Slovenia pentru tandemul din România. Drumul până la bronz a început cu victorii contra echipei formată din Cristian Pletea și Adina Diaconu, scor 3-1 (11-9, 7-11, 11-5, 16-14) și contra tandemului britanic format din Liam Pitchford și Tin-Tin Ho, scor 3-2 (11-5, 9-11, 11-5, 9-11, 11-6).

Medalie la WTT Contender pentru Bernadette în tandem cu Ovidiu, perechea din România i-a înfruntat pe sud-coreeni Shin Yubin și Lim Jonghoon, adversari care au câștigat cu 3-0, în ciuda unui prim set strâns, anunța Federația Română de Tenis de Masă. În octombrie Bernadette Szocs a jucat în sferturile de finală ale turneului WTT Champions Macao 2022. Meci spectaculos! 3 la 2! Japoneza Mima Ito, campioana olimpică la dublu mixt de la Tokyo s-a impus. La Jocurile Olimpice 2020, Ito a obţinut şi bronzul la simplu, precum şi argintul cu echipa.

Bernadette Szocs a jucat în sferturile de finală ale turneului WTT Champions Macao

Bernadette Szocs a jucat în sferturile de finală cu japoneza Mima Ito, 3 la 2 pentru niponă.

Bernadette Szocs a câștigat în optimi în faţa campioanei olimpice en titre, chinezoaica Meng Chen. A fost tot 3-2 (8-11, 11-9, 11-8, 7-11, 13-11), vineri, în optimile de finală ale turneului WTT Champions Macao 2022.

Pe AIMX citiți aici și despre un eveniment de alergare unic în România. La Reghin are loc cursa: Transylvania 6 Days!