Bianca Andreea Costea adună victorii la 16 ani. Succese în Cupa României la înot

0
851

Bianca Andreea Costea adună succesele la competiția găzduită de Bazinul Olimpic din Târgovişte. Sportiva legitimată la CSA Steaua a câştigat în prima zi finala de la 50 metri liber. Bianca s-a impus vineri în finalele probelor de 100 metri liber şi 50 metri fluture. A doua clasată a fost Ana Iulia Dascăl (CS Universitatea Cluj).

Bianca Andreea Costea adună victorii la Steaua. CSA a obținut succes după succes la Cupa României la înot.

Rezultatele de vineri:

La 50 metri bras a câștigat Andreea Ioana Popescu (CSM Arad). Pe doi a fost Henrietta Fangli (CSM Piteşti), iar Alexandra Maticiuc (CSM Corona Braşov) s-a clasat pe trei.

La 100 metri liber, Bianca Andreea Costea (CSA Steaua) a fost urmată de Ana Iulia Dascăl (CS Universitatea Cluj) și de Maysa Raţiu (CSA Steaua).

La 200 metri spate Ioana Marin (CSA Steaua) a câștigat în fața sportivei Sara Flavia Strîmb (CS Luna Braşov). Oana Iulia Sauciuc (SG Nr. 3 Suceava) a fost pe 3.

La 50 de metri fluture Bianca Andreea Costea (CSA Steaua) a fost urmată de Ana Iulia Dascăl (CS Universitatea Cluj) și de Alexandra Bogdaneci (CSU Piteşti).

La 1500 metri liber Ecaterina Scorţea (CSA Steaua) a fost urmatp de Andra Elena Mitu (CSM Piteşti) și de Bianca Maria Mîndruţă (CS Dacia Mioveni).

În prima zi la Cupa României de Natație. Timpi de referință în sesiunea a doua.

Prima zi de întreceri pentru Cupa României la natație.Cei mai buni timpi!
sursa FRNPM

Bianca Andreea Costea de la Clubul Sportiv al Armatei Steaua București a înotat în 00:25:93 la 50 metri liber (16-17F,18-99F).

Maria Claudia Gâdea de la Clubul Sportiv al Armatei Steaua București a obținut 02:36:82 la  200 metri bras (16-17F,18-99F).

Gabriela Ioana Gâdea de la Clubul Sportiv al Armatei Steaua București a înotat în 01:02:19 la 100 metri fluture (16-17F,18-99F).

Alexandra Dobrin de la Clubul Sportiv Universitar Pitești a înotat în 02:20:37 la 200 metri mixt (16-17F,18-99F).

Ioana Marin de la Clubul Sportiv al Armatei Steaua București a fost prima la 50 metri spate (16-17F,18-99F), cu timpul 00:30:54.

Ecaterina Scorțea de la Clubul Sportiv al Armatei Steaua București a scos 04:28:28 la 400 metri liber (16-17F,18-99F).

Toate rezultatele sunt postate pe FRNPM aici!

Pe AIMX aflați aici despre medaliații României la Campionatele Balcanice de marş.