Daria Silișteanu a doborât un record care rezista de 37 de ani!

0
398

Daria Silișteanu este noua compioană națională la 200 metri spate. Sportiva de la Nada Team participă în perioada 8-11 decembrie 2022 la întrecerile Campionatului Național de înot în bazin scurt (25 metri) pentru cadeți (12-14 ani) de la Miercurea Ciuc.

Concursul Țărilor Central Europene- Praga 2022 Aissia Prisecariu  🏆 - Cea mai bună sportivă a competiției conform tabelei de punctaj FINA  🥇- proba 200m Spate  🥇- proba 100m Spate și Nou record național categoria 14 ani  🥇- ștafeta 4x100 mixt feminin  🥈- ștafeta 4x100 mixt combinat  Daria Silisteanu  🥈- proba 200m Spate  🥈- proba 100m Spate și Nou record național categoria 13 ani  🥈- ștafeta 4x100 liber feminin  Alecsia Tenciu  🥈- proba 200m Bras și Nou record național categoria 13 ani  🥇- ștafeta 4x100 mixt feminin  David Zarojanu  🥈- ștafeta 4x200 liber masculin
sursa Nada Team

Daria Silișteanu este noua campioană națională la juniori 13 ani, în proba de 200 metri spate, cu timpul de 2.12.07. Recordul național era de 2:19.78 și a fost stabilit în 1985.

La aceeași probă, dar la juniori 14 ani, recordul național îi aparține Aissiei Prisecariu! Aissia Claudia Prisecariu (1:02.57 min. la 100 metri spate) s-a clasat prima la feminin, cu 778 puncte, iar Robert Andrei Badea (2:03.01 min. la 200 metri spate) a fost al doilea la masculin, cu 753 puncte la întrecerile Concursului Țărilor Central Europene la înot. Conform FRNPM, România a totalizat 148 de puncte în clasamentul masculin și 177 de puncte în cel feminin, fiind întrecută doar de către Ungaria.

sursa Facebook Nicole Cris

Revenind la Naționale! David Ionuț Zarojanu este campion la juniori 14 ani cu un nou record național în proba de 200 metri liber. Timpul său: 1:55:78! Vechiul record, 1:59, data din 2003. În urmă cu un an, David câștiga aceeași probă în competiția juniorilor de 13 ani, cu 02:02:93, după doar un an, e cu sapte secunde mai rapid!

Conform Nada Team

Concursul Țărilor Central Europene- Praga 2022

Aissia Prisecariu a fost desemnată cea mai bună sportivă a competiției conform tabelei de punctaj FINA! A câștigat: