În patru săptămâni, Andreea Grecu a cucerit 6 medalii la bob.

0
305
În patru săptămâni, Andreea Grecu a cucerit 6 medalii. Una de

În patru săptămâni, Andreea Grecu a cucerit 6 medalii la bob. În Austria a câștigat Zimmer Maureen. Timp total: 1:49.89. Pe doi a fost chinezoaica Ying Qing Total: 1:50.54   (+0.65). Grecu Andreea a avut timp total: 1:50.67   (+0.78).

În patru săptămâni, Andreea Grecu a cucerit 6 medalii la bob. Anunțul făcut de antrenorul, Paul Neagu:

”Andreea Grecu a fost întrecută numai de reprezentantele din Germania și China la Cupa Europei din Igls, Austria. În patru săptămâni, Andreea Grecu a cucerit 6 medalii. Una de bronz la Lillehammer în Monobob, una de argint și una de bronz la Cupa Europei din Altenberg, Germania, pe cea mai tehnică pârtie din lume. O medalie de argint și una de bronz la bob de doi tot în Altenbeeg împreună cu Antonia-Andreea Malița. Iar la Cupa Europei din Innsbruck a obținut medalia de bronz.”

Paul Neagu formează generatii de sportivi. Este un ambasador al României, care a făcut cunoscută țara noastră în toată lumea. Sportivii pe care îi antrenează știu că doar cu sacrificii personale, multa muncă și devotament vor urca pe podium. Așa cum o face Andreea!

Andreea Grecu a urcat pe podium la Monobob după ce a reuşit să se mobilizeze, să rămână concentrată pentru a doua manşă şi să termine pe podium etapa din Germania.

Andreea Grecu a urcat pe podium la Monobob în Cupa Europei, la Altenberg

Andreea Grecu a urcat pe podium la Monobob deși a avut probleme. Cu aproximativ un minut înainte de start, fermoarul costumului de cursă i s-a desfăcut!

Andreea Grecu a fost cronometrată în două minute, două secunde, patru sutimi. Australianca Breeana Walker a câștigat (2:01.66), iar Maureen Zimmer din Germania a fost pe doi cu timpul. 2:01.74. 16 concurente s-au aflat la start, iar Georgeta Popescu a fost la două secunde şi două sutimi distanţă de învingătoare.

Pe AIMX  citiți și articole despre români implicați în competiții de alergare. Detalii aici!