Echipa României se întoarce de la Europa Top 10 juniori cu cinci medalii

79
Echipa României se întoarce de la Europa Top 10 juniori cu cinci medalii

Echipa României se întoarce de la Europa Top 10 juniori cu cinci medalii, două de aur, una de argint și două de bronz! S-au remarcat: Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Camelia Mitrofan, Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Andrei Istrate, Iulian Chirița, Dragoș Bujor. Antrenorii sunt Anamaria Sebe, Elena Sebe, Mădălin Ionașcu. din echipă face parte și psihologul Mioara Șincan.

Echipa României se întoarce de la Europa Top 10 juniori cu cinci medalii. Au câștigat competiția Iulian Chirița, U19 simplu și Bianca Mei-Roșu.

Medalii și clasări conform FrtmRomania.ro

  • Aur, Iulian Chirița, U19 simplu masculin
  • Aur, Bianca Mei-Roșu, U15 simplu feminin
  • Argint, Elena Zaharia, U19 simplu feminin
  • Bronz, Ioana Sîngeorzan, U19 simplu feminin
  • Bronz, Alesia Sferlea, U15 simplu feminin
  • Locul 4, Andrei Istrate, U19 simplu masculin
  • Locul 6, Dragoș Bujor, U19 simplu masculin
  • Locul 10, Camelia Mitrofan, U19 simplu feminin

Runda 1

  • Elena Zaharia – Ioana Sîngeorzan 4-0 (11-6, 11-7, 11-6, 11-7)
  • Camelia Mitrofan – Hana Arapovic 0-4 (11-13, 5-11, 7-11, 13-15)

Runda 2

  • Ioana Sîngeorzan – Naomi Pranjkovic 4-0 (11-7, 13-11, 11-8, 11-8)
  • Elena Zaharia – Camelia Mitrofan 4-2 (10-12, 3-11, 11-2, 12-10, 11-3, 11-9)

Runda 3

  • Camelia Mitrofan – Ioana Sîngeorzan 0-4 (7-11, 6-11, 4-11, 9-11)
  • Elena Zaharia – Lucie Mobarek 4-1 (11-6, 9-11, 11-6, 11-4, 11-6)

Runda 4

  • Ioana Sîngeorzan – Sara Devos 4-1 (11-2, 8-11, 11-8, 11-9, 11-7)
  • Elena Zaharia – Matilde Pinto 4-0 (11-5, 12-10, 11-7, 11-9)
  • Camelia Mitrofan – Lucie Mobarek 3-4 (11-9, 11-3, 11-13, 9-11, 4-11, 12-10, 3-11)

Grupa 5:

  • Ioana Sîngeorzan – Lucie Mobarek 4-1 (8-11, 11-7, 11-9, 11-3, 11-3)
  • Camelia Mitrofan – Matilde Pinto 4-0 (11-8, 11-8, 11-8, 11-9)
  • Elena Zaharia – Mia Griesel 4-1 (12-10, 11-4, 11-9, 10-12, 11-4)

Runda 6

  • Ioana Sîngeorzan – Anna Brzyska 4-1 (11-6, 8-11, 11-9, 11-9, 11-9)
  • Elena Zaharia – Naomi Pranjkovic 4-0 (11-5, 11-8, 11-3, 11-8)
  • Camelia Mitrofan – Mia Griesel 1-4 (11-4, 5-11, 6-11, 5-11, 5-11)

Runda 7

  • Ioana Sîngeorzan – Matilde Pinto 4-0 (11-4, 11-6, 11-6, 11-6)
  • Camelia Mitrofan – Naomi Pranjkovic 0-4 (8-11, 5-11, 8-11, 6-11)
  • Elena Zaharia – Sara Devos 4-0 (11-3, 12-10, 11-9, 12-10)

Runda 8

  • Ioana Sîngeorzan – Hana Arapovic 4-1 (11-7, 8-11, 11-6, 11-3, 11-9)
  • Elena Zaharia – Anna Brzyska 4-3 (11-9, 7-11, 9-11, 11-8, 5-11, 11-7, 11-5)
  • Camelia Mitrofan – Sara Devos 4-1 (10-12, 11-6, 11-7, 13-11, 11-9)

Runda 9

  • Ioana Sîngeorzan – Mia Griesel 0-4 (3-11, 9-11, 6-11, 5-11)
  • Camelia Mitrofan – Anna Brzyska 1-4 (3-11, 4-11, 11-7, 7-11, 8-11)
  • Elena Zaharia – Hana Arapovic 1-4 (11-13, 5-11, 9-11, 11-8, 6-11)

U19 simplu masculin, clasament1. Iulian Chirița – 17p, 2Andrea Puppo (Italia) – 16p. 3. Hugo Deschamps (Franța) – 16p., 4Andrei Istrate – 15p.,5. David Szantosi (Ungaria) – 13p, 6. Dragoș Bujor – 13p, 7. Mauro Scharrer (Elveția) – 12p., 8. Adam Stalzer (Cehia) – 11p., 9. Borna Petek (Croația) – 11p, 10. Simon Belik (Cehia) – 11p.

Echipa României se întoarce de la Europa Top 10 juniori cu cinci medalii

Runda 1

  • Andrei Istrate – Iulian Chirița 1-4 (11-8, 5-11, 7-11, 9-11, 7-11)
  • Dragoș Bujor – David Szantosi 2-4 (7-11, 8-11, 11-7, 11-7, 3-11, 7-11)

Runda 2

  • Iulian Chirița – Adam Stalzer (Cehia) 4-2 (11-6, 9-11, 11-9, 11-7, 15-17, 11-6)
  • Andrei Istrate – Dragoș Bujor 4-0 (11-8, 12-10, 11-4, 11-9)

Runda 3:

  • Dragoș Bujor – Iulian Chirița 2-4 (9-11, 4-11, 11-6, 11-4, 9-11, 8-11)
  • Andrei Istrate – Hugo Deschamps 1-4 (11-5, 11-13, 14-16, 12-14, 6-11)

Runda 4:

  • Iulian Chirița – Borna Petek 4-1 (8-11, 11-4, 11-8, 11-3, 11-3)
  • Andrei Istrate – Mauro Scharer 4-2 (4-11, 11-6, 11-5, 12-10, 9-11, 11-5)
  • Dragoș Bujor – Hugo Deschamps 3-4 (6-11, 11-8, 6-11, 11-7, 11-4, 8-11, 9-11)

Runda 5

  • Iulian Chirița – Hugo Deschamps 4-2 (8-11, 11-8, 10-12, 11-5, 11-6, 11-6)
  • Dragoș Bujor – Mauro Scharer 4-1 (11-7, 11-7, 11-1, 7-11, 11-5)
  • Andrei Istrate – Simon Belik 4-1 (11-13, 11-7, 13-11, 11-5, 11-5)

Runda 6

  • Iulian Chirița – Andrea Puppo 0-4 (6-11, 4-11, 11-13, 11-13)
  • Andrei Istrate – Adam Stalzer 4-3 (10-12, 14-12, 11-8, 8-11, 10-12, 11-9, 11-4)
  • Dragoș Bujor – Simon Belik 4-3 (12-10, 9-11, 11-9, 11-8, 5-11, 9-11, 11-5)

Runda 7

  • Iulian Chirița – Mauro Scharer 4-1 (11-8, 8-11, 12-10, 11-2, 11-8)
  • Dragoș Bujor – Adam Stalzer 4-2 (11-5, 14-16, 11-2, 7-11, 11-7, 12-10)
  • Andrei Istrate – Borna Petek 3-4 (11-7, 7-11, 11-6, 7-11, 11-1, 6-11, 9-11)

Runda 8

  • Iulian Chirița – David Szantosi 4-0 (11-8, 11-4, 11-3, 11-5)
  • Andrei Istrate – Andrea Puppo 4-2 (6-11, 11-9, 11-8, 9-11, 11-2, 11-4)
  • Dragoș Bujor – Borna Petek 4-3 (8-11, 11-13, 12-10, 12-10, 11-4, 12-14, 12-10)

Runad 9

  • Iulian Chirița – Simon Belik 4-1 (11-13, 11-6, 11-3, 11-5, 11-6)
  • Dragoș Bujor – Andrea Puppo 2-4 (8-11, 11-5, 11-7, 7-11, 15-17, 7-11)
  • Andrei Istrate – David Szantosi 4-1 (11-7, 6-11, 11-5, 12-10, 11-9)

Runda 1

  • Bianca Mei-Roșu – Alesia Sferlea 4-1 (11-6, 9-11, 11-8, 11-7, 11-4)

Runda 2: 

  • Alesia Sferlea – Zofia Sliwka (Polonia) 4-1 (4-11, 11-9, 11-6, 11-5, 11-6)
  • Bianca Mei-Roșu – Gaetane Bled (Franța) 4-2 (8-11, 11-9, 11-4, 8-11, 11-8, 11-8)

Runda 3: 

  • Alesia Sferlea – Gaetane Bled 4-2 (11-9, 11-5, 4-11, 5-11, 11-6, 11-9)
  • Bianca Mei-Roșu – Maria Berzosa 4-1 (8-11, 11-5, 11-8, 11-5, 11-3)

Runda 4: 

  • Alesia Sferlea – Josephina Neumann 2-4 (8-11, 11-8, 10-12, 11-8, 8-11, 10-12)
  • Bianca Mei-Roșu  – Eireen Kalaitzidou 4-0 (11-8, 11-6, 11-8, 11-5)

Runda 5:

  • Alesia Sferlea – Maria Berzos 4-2 (11-5, 5-11, 11-7, 11-13, 11-9, 14-12)
  • Bianca Mei-Roșu  – Mariana Santa 4-2 (11-4, 8-11, 11-5, 11-5, 8-11, 11-4)

Runda 6:

  • Alesia Sferlea – Lilou Massart3-4 (11-5, 8-11, 13-11, 7-11, 11-6, 8-11, 7-11)
  • Bianca Mei-Roșu  – Zofia Sliwka 2-4 (11-4, 8-11, 4-11, 16-18, 11-4, 5-11)

Runda 7: 

  • Alesia Sferlea – Eireen Kalaitzidou 4-1 (7-11, 11-4, 11-6, 11-6, 11-9)
  • Bianca Mei-Roșu  – Josephina Neumann 4-0 (11-9, 12-10, 11-5, 11-8)

Runda 8:

  • Alesia Sferlea – Leana Hochart 4-2 (11-8, 12-14, 11-6, 8-11, 13-11, 11-5)
  • Bianca Mei-Roșu – Lilou Massart 4-3 (2-11, 11-4, 8-11, 8-11, 11-3, 11-9, 11-7)

Runda 9:

  • Alesia Sferlea – Mariana Santa 4-3 (11-8, 4-11, 11-7, 11-7, 10-12, 6-11, 11-9)
  • Bianca Mei-Roșu  – Leana Hochart 4-1 (11-6, 11-9, 5-11, 11-6, 11-4)

Pe AIMX  citiți și articole despre români implicați în competiții de alergare. Detalii aici!

Autor: Ovidiu Pețenghea