Rezultatele finalelor de sâmbătă la Cupa României la înot

59
sursa Complexul Turistic de Natație Târgoviște

Rezultatele lui Robert Glință au fost din nou de referință. Campionul celor de la Dinamo, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a câştigat, sâmbătă, finala probei de 100 metri spate în Bazinul Olimpic din Târgovişte. În zilele anterioare cel mai valoros înotător român al momentului, Robert Glință s-a impus la 50 de metri spate cu 25,12 secunde, cel mai bun rezultat al zilei (conform punctajului FINA). Robert s-a mai clasat pe locul 2 la 50 metri liber (23,05).

Rezultatele sportivilor obținute în Bazinul Olimpic din Târgovişte.

Vlad Ştefan Stancu s-a remarcat cu patru victorii. Sportivul de la Steaua a câștigat joi la 400 metri liber, vineri la 1.500 metri liber, iar sâmbătă la 800 metri liber şi la 200 metri liber.

La 100 metri bras, primul loc a fost împărţit de Andreeaş Dincă (CSM Piteşti) şi de Radu Vaipan (CSM Timişoara), ambii înregistraţi cu acelaşi timp, 01:05:38.

Tobias George Dumitrache s-a impus la 200 metri fluture pentru Clubul Sportiv Municipal Bucuresti.

Mihai Iacob a câștigat la 400 metri mixt pentru Clubul Sportiv Municipal Pitești.

În această lună au fost și întrecerile fetelor la Cupa României cu noi succese pentru sportivele de la Steaua. Surorile Gâdea și-au împărțit victoriile. Bianca Andreea Costea a fost la superlativ. Au fost victorii și pentru sportivele din afara capitalei.

Henrietta Fangli de la Clubul Sportiv Municipal Pitești a câștigat la 100 metri bras.

La 50 metri bras a câștigat Andreea Ioana Popescu (CSM Arad).

Alexandra Dobrin de la Clubul Sportiv Universitar Pitești a înotat în 02:20:37 la 200 metri mixt (16-17F,18-99F).

Complexul Turistic de Natație Târgoviște oferă o galerie foto cu medaliații Cupei României la seniori.

Toate rezultatele de la întrecerile desfășurate la feminin și la masculin le găsiți pe FRNPM!

Pe AIMX aflați aici despre medaliații României la Campionatele Balcanice de marş.